سلام مهمان گرامی.شما هنوز ثبت نام نکرده اید برای ثبت نام کلیک کنید تا از همه امکانات فروم بهره مند شوید.

در صورتی که قبلا ثبت نام کرده اید از قسمت ورود در بالای همین صفحه، نام کاربری و پسوردتان را وارد کنید.

اگر رمز عبور یا نام کاربریتان رو فراموش کرده اید از این لینک برای بازیابی آن استفاده کنید.
مدیریت سرمایه بزرگان بازار تبادلات ارزی - صفحه 2
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 26
Like Tree69Likes

موضوع: مدیریت سرمایه بزرگان بازار تبادلات ارزی

کاربر فعال

میزان امتیاز
    1243Array = 31
    قدرت امتیازدهی
    31
    pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers
    Array
    دوست عزیز
    ریسک صد در صد ترید نیست قماره.کسی که رو کل پولش ریسک میکنه یعنی صد در صد مطمئنه که پوزیشنش وارد سود میشه از اونجایی که صد در صد در این بازار بی معنیست و نابغه های ترید دنیا نمیتوانند حتی یک پیپ اینده بازار رو پیش گویی کنن پس ریسک صد در صد عملا جز قمار معنای دیگری در این بازار نخواهد داشت.ما در مورد کسب سود مستمر در این بازار صحبت میکنیم نه سودهای ناپایدار انی و لحظه ای.
    موفق باشید.....
    گفتم که عطش می کُشدم در تب صحرا. گفتی که مجوی آب و عطش باش سراپا!! گفتم که نشانم بده گر چشمه ای آنجاست. گفتی چو شدی تشنه ترین،قلب تو دریاست!

مدیر بخش بنیادی

میزان امتیاز
    9633Array = 129
    قدرت امتیازدهی
    129
    pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers
    Array
    کی حاضره رو سرمایه بیش از صد هزار دلار ریسک مدل جدید انجام بده؟ این حرفها قدیمی شده نه اینکه این مدل مدیریت سرمایه . شما قمار رو با ترید و درآمد ثابت اشتباه گرفتید. یک نفر پیدا بشه چنین حرکتی بزنه کل دنیا رو بایست بتونه بخره . من تعجب میکنم ملت چه فکری کردن. معامله تو بازارهای مالی مثل هر کسب و کار دیگه ای هست . با ریسک بیشتر همانطور که بازده بیشتر نصیب تریدر ممکنه بکنه همانقدر هم ضرر محتمل هست. پس لطفا این تفکرات دور بریزید. عاقبت اندیش باشید.
    Mehrdad, AmiR.HJ and devoshca like this.

کاربر فعال

میزان امتیاز
    5067Array = 70
    قدرت امتیازدهی
    70
    pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers
    Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط anahita نمایش پست ها
    این متد های مدیریت سرمایه دیگه قدیمی شده .

این مدل مدیریت سرمایه مال سیستم های قدیم بود که حد اکثر5٪ میشد ریسک کرد.

الان جدیدا سیستم هایی اومده تو بازار که میتونی باهاش تا 100٪ هم ریسک کنی ! بری تو نخش ...اصلا دنیایی واسه خودش ...
    نقل قول نوشته اصلی توسط iran_trader نمایش پست ها
    دوست عزیز
    ریسک صد در صد ترید نیست قماره.کسی که رو کل پولش ریسک میکنه یعنی صد در صد مطمئنه که پوزیشنش وارد سود میشه از اونجایی که صد در صد در این بازار بی معنیست و نابغه های ترید دنیا نمیتوانند حتی یک پیپ اینده بازار رو پیش گویی کنن پس ریسک صد در صد عملا جز قمار معنای دیگری در این بازار نخواهد داشت.ما در مورد کسب سود مستمر در این بازار صحبت میکنیم نه سودهای ناپایدار انی و لحظه ای.
    موفق باشید.....
    نقل قول نوشته اصلی توسط pcmfund نمایش پست ها
    کی حاضره رو سرمایه بیش از صد هزار دلار ریسک مدل جدید انجام بده؟ این حرفها قدیمی شده نه اینکه این مدل مدیریت سرمایه . شما قمار رو با ترید و درآمد ثابت اشتباه گرفتید. یک نفر پیدا بشه چنین حرکتی بزنه کل دنیا رو بایست بتونه بخره . من تعجب میکنم ملت چه فکری کردن. معامله تو بازارهای مالی مثل هر کسب و کار دیگه ای هست . با ریسک بیشتر همانطور که بازده بیشتر نصیب تریدر ممکنه بکنه همانقدر هم ضرر محتمل هست. پس لطفا این تفکرات دور بریزید. عاقبت اندیش باشید.
    حتما قبلا این متد مدیریت سرمایه رو دیدین . اما باز با نگاه خریدارانه نگاهش کنید . میشه ریسک رو افزایش داد در حالی که به اصل سرمایه ضرری وارد نشه و تماما به نوع ترید شما و میزان r/r معاملات بستگی داره . برای موفق شدن سه چیز مهم است که از همه تر کنترل روانی است . در مرحله بعدی مدل مدیریت سرمایه قوی و سپس پلن معاملاتی .
    در این مدل مدیریت سرمایه ، کنترل روانی و حفظ ثبات رفتاری تریدر، وزن زیادی دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اینکه یک نفر بتواند در هر ترید ، 30 یا 40 درصد کل سرمایه را ریسک کنید(با تاکید بر اینکه اصل سرمایه همواره محافظت می شود) تماما به روحیه شخص و میزان ریسک پذیری وی بستگی دارد و این امر فارغ از نوع پلن معاملاتی است.

مهمان گرامی شما نمیتوانید لینک ها را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن لینک ها
    ویرایش توسط polino : 05-24-2015 در ساعت 10:54 PM دلیل: لینک فراموش شد

Banned

میزان امتیاز
    1039Array = 0
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array
    قمار هم قوانینی داره که اگه رعایت بشه میتونه سودده باشه
    مثلا شخصی 1000$ سرمایه داره ولی فقط 10% سرمایه رو وارد بازار میکنه و روی کلش ریسک میکنه
    البته با تحلیل این ریسک کمتر میشه،اگه تحلیلش درست باشه حتی بیشتر از دو برابر سود میکنه و اگه ضرر کنه دوباره سرمایه وارد میکنه
    اگه تریدر تجربه و علم کافی داشته باشه حتی این نوع ترید هم میتونه سود ده باشه
    نمونش تو یکی از سایتهای همسایه الان ماههاست انجام میشه و شخص مورد نظر بیشتر هفته ها نزدیک به دو برابر سرمایه که وارد میکنه برداشت داره
    خیلی از اونایی که مدیریت سفت و سختی هم میکنند ضرر میدن
    همه چی تو این بازار ممکنه به شرطی که سیستمی که انتخاب میشه چه برای تحلیل و معامله و چه برای مدیریت سرمایه با روحیه شخص سازگار باشه
    یکی ممکنه 10% حسابش بره ضرر یه سکته ناقص بزنه ولی یکی کل حسابش رو هوا باشه خونسرده!

عضو تیم پرایس اکشن

میزان امتیاز
    13971Array = 165
    قدرت امتیازدهی
    165
    pcmbrokers
    pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers
    Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط polino نمایش پست ها
    حتما قبلا این متد مدیریت سرمایه رو دیدین . اما باز با نگاه خریدارانه نگاهش کنید . میشه ریسک رو افزایش داد در حالی که به اصل سرمایه ضرری وارد نشه و تماما به نوع ترید شما و میزان r/r معاملات بستگی داره . برای موفق شدن سه چیز مهم است که از همه تر کنترل روانی است . در مرحله بعدی مدل مدیریت سرمایه قوی و سپس پلن معاملاتی .
    در این مدل مدیریت سرمایه ، کنترل روانی و حفظ ثبات رفتاری تریدر، وزن زیادی دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اینکه یک نفر بتواند در هر ترید ، 30 یا 40 درصد کل سرمایه را ریسک کنید(با تاکید بر اینکه اصل سرمایه همواره محافظت می شود) تماما به روحیه شخص و میزان ریسک پذیری وی بستگی دارد و این امر فارغ از نوع پلن معاملاتی است.

مهمان گرامی شما نمیتوانید لینک ها را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن لینک ها

سلام به همه عزیزان

لطفا به بلندای این پست توجه نکنید و تا آخر بخونید.
    چند روزی مسافرت بودم و به تازگی برگشتم وقتی مطالب جدید این تاپیک و تاپیک مشابه را که در مورد میزان سود ماهانه بود خوندم خیلی خوشحال شدم و میخواستم فردا سر فرصت به صورت چالشی و غیر مستقیم ( نظر سنجی و چند مثال ) دوستان را در این راستا راهنمایی کنم که دیدم الان جناب پولینو عزیز به صورت مستقیم به آن اشاره کردند.

اخیرا در فروم ها مشاهده شده که برخی فعالان معاملاتی در بازار به تفاوت تحلیل گری و تریدری پی بردند و این نشان از سیر تکامل تریدری در جامعه ایرانی داره که متاسفانه هنوز هم به صورت کامل فراگیر نشده و تنها تعداد کمی به آن توجه کرده و به دنبال راه روشن می باشند که این هنوز هم امید وار کننده نیست چون هنوز همه گیر نشده و از طرفی به تازگی تعداد کمی از معامله گران عزیز در پی اهمیت و میزان وزن موثر مدیریت روانی و مدیریت ریسک افتاده اند که هر چند این هم نشانه ای از سیر تکاملی تریدری می باشد ولی هنوز امید وار کننده نیست. به این خاطر میگم امید وار کننده نیست چون شخصا در همین فروم اقدام به ایجاد تاپیکی در همین راستا نمودم ولی متاسفانه فقط 3 نفر در آن مشارکت کردند که یکی از سر شب زنده داری و بی خوابی بود و دو نفر دیگر از دوستان عضو بخش وی آی پی تردیری که در انجا به صورت دائم به این مسائل پرداخته میشود و مشارکتی از عموم معامله گران مشاهده نشد که این نشان از آن دارد که هرچند تعدادی به اهمیت آن پی برده اند ولی هنوز به نقش آن ایمان ندارند، حد اقل در جو عموم چون تعداد بازدید های تاپیک بالا بود.
    متاسفانه هنوز در ایران به دلیل نوع و خواص منابع در دسترس هنوز معامله گری در سطح کلاسیک و فوق العاده قدیمی و نامناسب با شرایط فعلی بازار انجام می شود و معامله گران عزیز در فعالیت های خود هنوز از سطح اولیه و میشه گفت دبستانی فاکتور های تریدری استفاده میکنند. فاکتور هایی از جمله مدیریت سرمایه گذاری - مدیریت ریسک - شناخت و مدیریت روانی در معامله گری و متاسفانه هنوز موفقیت را در سیستم معاملاتی میدانند و بس.

برای مثال هنوز زمانی که گفته میشود میتوان روی 60% حساب ریسک کرد تا به اندازه 75 % حساب در یک ترید سود کرد 99% خواننده ها با آن مخالفت میکنند و آن را کاری دیوانه وار میدانند در صورتی که غافل از این که مدیریت ریسکی با همین ضرایب وجود دارد که ذره ای اصل سرمایه را به خطر نمی اندازد و در بدترین شرایط که 4 بار تریدر بنا به هر دلیلی شکست بخورد تنها 30 درصد از سرمایه آورده خود را از دست می دهد هر چند که در مقاطعی روی 60% آن ریسک کرده است...... بله تمام اعداد درست تایپ شده اند و ذره ای اشکال در تایپ آن وجود ندارد ، شاید دوباره آن را از ابتدا بخوانید ولی شک نکنید که تمام مطلبی که در این پراگراف نوشته ام صحیح و قابل اثبات هست.

در کلام آخر دو مورد را اشاره میکنم، اول این که حداقل در همین فروم منابع پلن تریدری و مدیریت ریسک ارزشمندی وجود داد ولی 100 افسوس که همگی دارند خاک میخورند و از همان ابتدا هم کسی به صورت جدی و دائم پیگیر نشد و تنها خوانده شدند و تنها دلیل آن ارائه آنها به صورت مستقیم و بدون هزینه بود ( هزینه فقط مالی نیست ) . دوم این که دلیل نسبت سنگینی شکست به موقیت در ایران که میتوان گفت در رده های بالای حوزه های جغرافیایی وجود دارد تنها ترید با فاکتور های در سطح قدیمی و منقضی شده هست که دیگر با شرایط جاری کنونی بازار متناسب نیستند.

چاره تنها یک چیز است کمی تفکر عمیق تر و جبه نگرفتن به مطالبی که به گوش ما جدید هستند.
    cold_fear, AmiR.HJ, medal and 2 others like this.
    ورود به معامله با منطق انسانی
    خروج
    از معامله با احساس ماشینی
    https://telegram.me/price_action_ir

کاربر عضو

میزان امتیاز
    107Array = 10
    قدرت امتیازدهی
    10
    pcmbrokers
    Array
    مطالبی که میخوام عرض کنم خدمتتون صرفا در جهت نظر در رابطه با موضوع مورد بحث در تاپیک هست و قصد مخالفت

مستقیم با عزیزانی که قبلا مطالبی رو بیان کردن نیست ، حتی برعکس از پستهای ذکر شده تا به اینجا

استفاده میکنم و چیزهایی هم بنده اضافه میکنم . امید که مورد استفاده باشه

ببینید یکی از مشکلات اصلی تریدر جماعت ، چه داخلی و چه خارجی این هست که فکر میکنه ترید و معامله گری کلا با دنیای

قمار فرق میکنه . در حالیکه بنا به عقیدهء حرفه ای های واقعی این بازار ، یک پلن معاملاتی زمانی میتونه ارزش

واقعی خودش رو نشون بده که برپایهء مفاهیم و اصول اولیهء قمار کردن ؛ یا همون بهتره گفته بشه از دست دادن پول در مقاطعی

و به قولی به خطر افتادن حتی اصل سرمایه ، به طوری که در کمترین زمان ، کمترین میزان ضرر رو متحمل بشیم ولی

روند سوددهی حتی اگر کند هم باشه ولی هرگز متوقف نشه . درست طبق نظریهء آشوب !

حتی بهترین سیستمهای معاملاتی هم اگر بر طبق یک مدیریت سرمایهء شفاف و مشخص نباشن در نهایت با یک استرس دردآور

محکوم به شکستی تلخ هستن .

ادامه در پستهای بعدی ...
    WOLF.051 این را میپسندد.

کاربر فعال

میزان امتیاز
    1243Array = 31
    قدرت امتیازدهی
    31
    Array
    ھمانطور ك ه مي دانیم شرط بندي قمار محسوب مي شود و كاري ناپسند مي باشد لذا بايد تفاوت آن را با گمانه زني (تجارت صحیح ) درك
    كنیم تا بتوانیم به درك عمیق تري نسبت به ريسك در اين بازار برسیم.
    بین شرط بندي و گمانه زني دو تفاوت اساسي وجود دارد:
    ١- شرط بندي ريسك غیر منطقي بوجود مي آورد ولي در گمانه زني ريسك ذاتي موجود توزيع مي شود.
    ٢- در شرط بندي علم آمار و احتمال ناديده گرفته مي شود ولي در گمانه زني از امتیاز اين علم استفاده مي شود.
    براي مثال يك قمارباز فكر مي كند اگر چندين شكست پیاپي داشته باشد در دفعات بعد شانس برد او ا فزايش مي يابد لذا ريسك خود را
    بیشتر مي كند (تفاوت ١) ، در صورتي كه اين كار خطاست و ريسك ھر معامله مستقل از معامله قبل است پس در اينجا علم آمار و احتمال
    ( توسط قمارباز ناديده انگاشته شده است (تفاوت2
    تريد كردن يعني مديريت ريسك و سپردن خود به دست قديميترين قانون جهان: قانون كهن
    احتمالات.
    معامله كردن در فاركس بازي احتمالات است. فرض كنيد ما سكه اي را پرتاب مي كنيم .اگر
    شير بيايد شما يك دلار مي بريد و اگر خط بيايد من يك دلار ميبرم .ساده است .شير و خط هر
    كدام نيمي از دفعات مي آيند، وهيچكدام از ما نه ميبرد و نه مي بازد.
    حالا به طريقي كه من نميدانم، شما يك سكة دستكاري شده داريدكه از هر 100 پرتاب، 51 بار
    شير و 49 بار خط مي آورد.
    حالا شما مجوز چاپ پول داريد. بيائيد اسمش را بگذاريم: سيستم معامله گري شيرها تنها كاري
    كه شما انجام مي دهيد اينست كه با خيال راحت بنشينيد و دائم روي شير شرط ببنديد .
    درنهايت شما تمام پول من را مي بريد. ( همينطور پول هركس ديگري را كه با شما شرط بندي
    كند ) .
    تنها چيزي كه هرسيستم معامله گري به شما مي دهد، يك لبة باريك است كه آهسته روي آن
    حركت كنيد و جلو برويد .نوعي جانبداري مطلوب .يك چيزي كه بيشتر درست درمي آيد تا
    غلط.
    هر سيستم معامله گري كه شما اسفاده كنيد...
    مثل
    ...pattern breakouts، trend-following، fibonacci، moving averages، channel
    following،
    Oscillator signals، bollinger bands، swing trading، opening gaps ...
    ...شما به يك طرفداري مثبت تكيه مي كنيد.
    لزوماً يك سيستم معامله گري مي گويد :وقتي ایکس رخ داد وای رخ مي دهد وگاهي رخ نمي دهد .
    اما اكثر اوقات رخ ميدهد. و همة كاري كه سيستم معامله گري شما انجام مي دهد، اينست كه به
    شما كمك مي كند تا تريدهايي كه احتمال سود ده بودنشان زياد است را تشخيص بدهيد، سپس
    درست وارد شويد ودرحاليكه اجازه مي دهيد سودتان رشد كند از آن مواظبت مي كنيد.
    گفتم که عطش می کُشدم در تب صحرا. گفتی که مجوی آب و عطش باش سراپا!! گفتم که نشانم بده گر چشمه ای آنجاست. گفتی چو شدی تشنه ترین،قلب تو دریاست!

عضو تیم پرایس اکشن

میزان امتیاز
    13971Array = 165
    قدرت امتیازدهی
    165
    pcmbrokers
    pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers pcmbrokers
    Array
    سلام

ایران تریدر عزیز به جرات میتونم بگم که این پست شما میتونه کاندیدای برترین پست سال در زمینه تریدری در فروم باشه. هرچند که هم تشکر و هم پسند زدم و هم 100 امتیاز به پست شما تقدیم کردم ولی دور از لطف و وظیفه بود که با نزدن یک پست از شما بابت راهنمایی تان تشکر نکنم.
    ای کاش روزی بشه که شاهد تاپیک های فعال روانشناسی ترید و کنترل ذهنی و همچنین معامله بر پایه آمار و احتمالات باشیم.
    این یک واقعیت محض و روشن هست که برای ما معامله گران خرده پا که دسترسی به هیچ منبع معتبر و مفیدی برای ترید نداریم تنها راه موفقیت برایمان استفاده از علم امار و علم و عمل به مسائل روانی و ذهنی هست که میتونه موفقمون کنه.
    تنها آمار و احتمالات هست که میتونه دست بزرگان بازار را برای ما معامله گران خرده پا در ترید باز کنه.

نقل قول نوشته اصلی توسط iran_trader نمایش پست ها
    ھمانطور ك ه مي دانیم شرط بندي قمار محسوب مي شود و كاري ناپسند مي باشد لذا بايد تفاوت آن را با گمانه زني (تجارت صحیح ) درك
    كنیم تا بتوانیم به درك عمیق تري نسبت به ريسك در اين بازار برسیم.
    بین شرط بندي و گمانه زني دو تفاوت اساسي وجود دارد:
    ١- شرط بندي ريسك غیر منطقي بوجود مي آورد ولي در گمانه زني ريسك ذاتي موجود توزيع مي شود.
    ٢- در شرط بندي علم آمار و احتمال ناديده گرفته مي شود ولي در گمانه زني از امتیاز اين علم استفاده مي شود.
    براي مثال يك قمارباز فكر مي كند اگر چندين شكست پیاپي داشته باشد در دفعات بعد شانس برد او ا فزايش مي يابد لذا ريسك خود را
    بیشتر مي كند (تفاوت ١) ، در صورتي كه اين كار خطاست و ريسك ھر معامله مستقل از معامله قبل است پس در اينجا علم آمار و احتمال
    ( توسط قمارباز ناديده انگاشته شده است (تفاوت2
    تريد كردن يعني مديريت ريسك و سپردن خود به دست قديميترين قانون جهان: قانون كهن
    احتمالات.
    معامله كردن در فاركس بازي احتمالات است. فرض كنيد ما سكه اي را پرتاب مي كنيم .اگر
    شير بيايد شما يك دلار مي بريد و اگر خط بيايد من يك دلار ميبرم .ساده است .شير و خط هر
    كدام نيمي از دفعات مي آيند، وهيچكدام از ما نه ميبرد و نه مي بازد.
    حالا به طريقي كه من نميدانم، شما يك سكة دستكاري شده داريدكه از هر 100 پرتاب، 51 بار
    شير و 49 بار خط مي آورد.
    حالا شما مجوز چاپ پول داريد. بيائيد اسمش را بگذاريم: سيستم معامله گري شيرها تنها كاري
    كه شما انجام مي دهيد اينست كه با خيال راحت بنشينيد و دائم روي شير شرط ببنديد .
    درنهايت شما تمام پول من را مي بريد. ( همينطور پول هركس ديگري را كه با شما شرط بندي
    كند ) .
    تنها چيزي كه هرسيستم معامله گري به شما مي دهد، يك لبة باريك است كه آهسته روي آن
    حركت كنيد و جلو برويد .نوعي جانبداري مطلوب .يك چيزي كه بيشتر درست درمي آيد تا
    غلط.
    هر سيستم معامله گري كه شما اسفاده كنيد...
    مثل
    ...pattern breakouts، trend-following، fibonacci، moving averages، channel
    following،
    Oscillator signals، bollinger bands، swing trading، opening gaps ...
    ...شما به يك طرفداري مثبت تكيه مي كنيد.
    لزوماً يك سيستم معامله گري مي گويد :وقتي ایکس رخ داد وای رخ مي دهد وگاهي رخ نمي دهد .
    اما اكثر اوقات رخ ميدهد. و همة كاري كه سيستم معامله گري شما انجام مي دهد، اينست كه به
    شما كمك مي كند تا تريدهايي كه احتمال سود ده بودنشان زياد است را تشخيص بدهيد، سپس
    درست وارد شويد ودرحاليكه اجازه مي دهيد سودتان رشد كند از آن مواظبت مي كنيد.
    ورود به معامله با منطق انسانی
    خروج
    از معامله با احساس ماشینی
    https://telegram.me/price_action_ir

کاربر فعال

میزان امتیاز
    1243Array = 31
    قدرت امتیازدهی
    31
    Array
    شما لطف دارید نسبت به بنده دوست عزیز.
    اینها حرفهای من نیست حرف های بزرگان این بازاره.من فقط اونها رو انتقال دادم.تنها چیزی که تا الان از این بازار یاد گرفتم اینکه کسی که به این درک رسیده که تنها راه موفقیت در این بازار بازی با احتمالات و قوانین مدیریت سرمایه ست و هیچ جام مقدسی در این بازار وجود نداره یه سر و گردن از بقیه جلوتره و تا رسیدن به موفقیت فاصله ای نداره.
    با ارزوی موفقیت روز افزون شما
    AmiR.HJ, tester, yahya_a and 1 others like this.

کاربر فعال

میزان امتیاز
    1243Array = 31
    قدرت امتیازدهی
    31
    Array
    جناب بهزادی عزیز میدونم سرتون خیلی شلوغه ولی اگه براتون مقدوره این تاپیکو ادامه بدید نمیدونم همش حس میکنم به مطالب این تاپیک خیلی احتیاج دارم...
    متشکر

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین