اطلاعیه

بستن

راهنمای فروم - حتما بخوانید

با سلام

قابل توجه کاربران محترم تالار گفتگو

قبل از ارسال پست یا ایجاد موضوع جدید، تاپیک قوانین و راهنمای فروم را مطالعه نمائید.

کاربران و مخصوصا تازه واردین لطفا دقت باشید که هرگونه پیشنهاد مدیریت سرمایه یا فروش تحلیل و یا برگزاری کلاس و ... که خارج از محیط عمومی فروم باشد را به هیچ عنوان بدون تحقیق و کسب اطلاعات کامل و کافی دنبال نکنید در غیر این صورت مسئولیت و عواقب آن بر عهده خود شخص می باشد.

همچنین لازم به ذکر است مسئولیت ارتباطات خارج از پست های عمومی فروم اعم از پیام خصوصی یا چت یا دیداری یا شنیداری با سایر اعضای فروم کاملا با خود اعضا هست و وارد کردن آن به صورت عمومی در فروم ممنوع است. برای امنیت بیشتر جهت گرفتن پاسخ سوالات خود از انجمنها استفاده نمایید.

دوستان توجه داشته باشند که تمامی بخش های اختصاصی و عمومی فروم کاملا رایگان بوده و به هیچ عنوان نیاز به پرداخت وجه به هیچ کس برای باز شدن دسترسی نیست.

منتها به این دلیل که در این بخش ها معمولا کار تیم ورک و گروهی انجام میشود، مناسب ورود افراد با شرایط خاصی است که مدیر آن بخش تعیین میکند و برای همه افراد کارایی ندارد چون مستلزم بر عهده گرفتن مسئولیت یا دانش کافی در آن حوزه می باشد.

لذا ضمن پوزش از کاربرانی که تقاضای دسترسی آن ها به بخش های اختصاصی توسط مدیران بخش رد میشود، توصیه میکنیم که پس از فراگیری موضوعات عمومی و تخصصی فراوانی که در روی فروم قرار دارد چنانچه برنامه ویژه ای برای کار در بخش های اختصاصی و کار گروهی دارند آن را مکتوب برای مدیران هر بخش بنویسند و سپس اقدام به درخواست دسترسی بکنند.

با احترام
مشاهده بیشتر
مشاهده کمتر

نام دی مارک

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
پست های جدید

• آموزش: نام دی مارک

با سلام
    در این تاپیک قصد داریم تا در مورد روش معاملاتی جناب تام دیمارک که یکی از برترین معامله گران بازارهای مالی هستند، مطالبی رو با هم به اشتراک بزاریم. از تمامی دوستانی که در این زمینه اطلاعات آموزشی، نرم افزار، اندیکاتور و ...کلا هرچی که هست، دارند تقاضا دارم به اشتراک بزارند تا همگی با ایشون و روششون آشنا بشیم و استفاده کنیم.

پیشاپیش از همه و بخصوص استادم جناب یاوری تشکر دارم.

شاد باشید
    ﻳﺎﺩﺗﺎﻥ ﺑﺎﺷﺪ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﻴﻜﻪ ﻧﻔﺲ ﻣﻲ ﻛﺸﻴﺪ ﺑﺮاﻱ ﺁﻏﺎﺯﻱ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﻫﺮﮔﺰ ﺩﻳﺮ ﻧﻴﺴﺖ.

در کتاب جادوگران سهام از تام دیمارک بعنوان جادوگر جادوگران نام برده شده است.

تام دیمارک 100% بر زمان بندی در بازار تکیه دارد.

تام دیمارک،معامله گر و مشاور سرمایه گذاری در بازارهای مالی ،در طول سالیان متمادی فعالیت خود در این بازار ها، ده ها اندیکاتور و الگوی تکنیکی اختراع کرده است.دیمارک در تحقیقات و معاملات خود بر اصول و تحلیل زمانی بازار (Market Timing) تکیه می کند.

وی در دوره ای از زندگی حرفه ای خود تلاش کرد تا مدرک تحلیلگر بازارهای مالی(CFA-Certified Financial Analyst) را اخذ کند اما بعد ها نظرش تغییر کرد.او در این مورد می گوید:

"بازارها در بلند مدت توسط اخبار (فاندامنتال) کنترل می شود اما اندیکاتورها و الگوهای من از لحاظ روان شناسی بازار را تحلیل می کنند که این الگو ها در زمره ابزار تکنیکی هستند."
    (توضیح:مدرک CFA بیشتر به مسائل فاندامنتال توجه دارد.)

دیمارک پس از فارغ التحصیلی از دو رشته بیزینس و حقوق تصمیم به ورود به بازارهای مالی گرفت.
    او کار خود را در اوایل دهه هفتاد میلادی در شرکت خدمات سرمایه گذاری ملی (National Investment Service)-(واقع در شهر میلواکی،ایالت ویسکانز ین آمریکا)- به عنوان تحلیلگر فاندامنتال آغاز کرد.
    این شرکت سرمایه گذاری در آن زمان حدود 300 میلیون دلار سرمایه را مدیریت می کرد که این 300 میلیون متشکل از دارایی های سرمایه گذاران عادی و حقوق بازنشستگانی بود که در این شرکت
    سرمایه گذاری کرده بودند.

National Investment Service این سرمایه ها را به طور عمده در اوراق قرضه با سود ثابت و سهام شرکت ها سرمایه گذاری می کرد.
    نقطه قوت این شرکت در زمانبندی بازار بود(Market Timing).دیمارک درباره شغل اولش می افزاید:

"من واقعاً یک احمق حرفه ای بودم...در درجات پایین شرکت قرار داشتم ولی به سرعت شروع به پیشرفت کردم چرا که من در تحلیل زمانی بازار بسیار خوب بودم.هدف من این بود که بتوانم با آدم های مترقی همنشین بشوم."

شرکت مذکور توانست از سقوط بازار در سال های 1973 و 1974 اجتناب کند و دارایی های تحت کنترل خود را تا 6 میلیارد دلار افزایش دهد.وی خاطرنشان کرد:

"سال 1974 واقعاً طاقت فرسا بود...، شاخص صنعتی داو جونز 430 واحد به علت بحران سیاسی زمان نیکسون سقوط کرد. بازار سهام 50% ارزش خود را از دست داد! البته شرکت موفق شد به وسیله تحلیل زمانی از آن اوضاع افتضاح اجتناب کند. روسای شرکت هم به همین دلیل عملاً به من اجازه دادند که هر کاری را که می خواهم انجام دهم و من قسمتی از سرمایه را تماماً تحت کنترل خود گرفتم. "

این مطالب بخشی از جزوه/کتاب نهیه شده توسط آقای سهیل در یکی از فرومهای ایرانی هستش که در پستهای بعدی آپلود میکنمشون و زحمت آپلود رو سرور سایت میفته گردن آقا مصطفی

شاد باشید
    ویرایش توسط babaka : https://www.traderha.com/member/8030-babaka در ساعت 06-10-2013, 10:36 PM

نظر

به نام خدا

برای شروع کار ابتدا نیاز به دونستن یک سری مطالب اولیه دارید که جناب سهیل چند سال پیش مطالب بسیار ارزشمندی در این زمینه به اشتراک گذاشتند که اینجا هم برای کامل تر شدن مبحث به اشتراک میذارم
      deMark.zip

(با تشکر از جناب پارادیس-حجم 64.78 مگابایت)
      در این تاپیک اولویت آموزش ها مبحث دیمارک است ولی پای خود را فراتر از این مباحث میگذاریم و به بررسی اندیشه های بزرگان دیگر در این زمینه نیز میپردازیم
      یک سری مقاله در زمینه سیکل ها و ابزارهای تام دیمارک نوشتم که اینجا به اشتراک میذارم
      مقاله در مورد دیمارک
      KING OF BLACK

مقاله در مورد سیکل ها و روش استفاده از اندیکاتورها

cycle

کتاب کار سیکل ها (بازار از دید والتر برسرت)
      q1

مقاله ای نوشتم با نام رابرت ماینر بهتر است یا جان اهلرز؟
      که در این مقاله نقطه ضعف ابزار سیگنال گیری ماینر بیان میشه و ابزار بهتری(به عقیده من) اراعه میشه....البته گذری بر اندیکاتورهای جان اهلرز نیز میزنیم
      Rasool Yavari
      اندیکاتورهای جان اهلرز و مقالات برگزیده ایشون(به زبان انگلیسی)
      75240d1230092466-all-john-ehlers-indicators-elders-ehlers
      King Of Black5

(با تشکر از بابک جان)

ادامه دارد...

نظر

ممنون از هر دو دوست عزیز بابک جان که بالاخره به انتظارمون پایان داد و دوست واقعا دریا دلمون king of black.

دستت درد نکنه دوست عزیز واقعا که مجموعه ی خوبی تهیه کردی و بدون چشم داشت در اختیارمون گذاشتی.

ارادتمند---------امیر
        تحلیلهای عددی TwiMm

قشنگتر از صد هزار تحلیل

چون گردنم از مو باریکتره و زورم به روند نمی رسه فقط در جهت روند معامله می کنم

نظر

هر چند زحمت زیادی را جناب سهیل برای اندیکاتورهای دیمارک کشیدن و واقعا به جرات میتونم بگم مطالب و اندیکاتورهایی که جمع آوری و یا نوشته بودن به این کاملی در هیچ تاپیکی در جهان نظیر نداره ولی با بررسی هایی که من ابزار شمارشی دیمارک را با سیگنال هایی که موسسه های مالی یا سایت ها و شبکه های تلویزیونی از سیگنال های تام دیمارک اراعه می کنند به این نتیجه رسیدم که ابزار شمارشی(13 تایی) ایشون دارای اشکال در شماره گذاری است.به همین خاطر نمی شد دوستان علاقه مند به دیمارک را راضی کرد.....
          البته راه حل ساده ای داشت و اون این بود که بازار را با ابزارهای تخصصی تری دنبال کنیم که از درستی اون ابزارها اطمینان داشته باشیم.به همین منظور بنده نرم افزار تریداستیشن9 را برای این کار در نظر گرفتم.
          لینک دانلود نرم افزار+مقاله برای روش کرک کردن و نصب کردن نرم افزار+روش انتقال دیتا از متاتریدر به نرم افزار در حالت آفلاین
          king of black TS_9.0_8968 - Download - 4shared - rasool yavari
          همچنین 196 اندیکاتور و سیستم به عنوان ضمیمه تقدیم دوستان میشه...
          196tss_2 - Download - 4shared - rasool yavari
          مقاله فارسی روش انتقال اندیکاتورها به نرم افزار
          king of black 2 - Download - 4shared - rasool yavari
          ( جای این نرم افزار در تاپیک های ایرانی واقعا خالی بود....)

نظر

مطالب بیان شده در اینجا در پایان به شکل یک فایل پی دی اف اراعه خواهد شد
            من روی سیگنالهای ابزار شمارشی دیمارک که بهترین ابزارش از دید خود ایشون هست بحث خواهم کرد و بررسی بقیه ابزارها با خودتون.....

مطالب بیان شده در این مقاله دید من نسبت به بازار و حرکت های اون هست که با دید تام دیمارک تفاوت هایی بسیار آشکاری خواهد داشت.تام دیمارک اعتقاد به بیش بینی برگشت ها در شدیدترین روندها رو داره به این معنی که در روند صعودی نقطه برگشت و نقطه اتمام روند کجاست و برای روند نزولی شروع روند صعودی کجاست؟
            در حالیکه من دیدم اینگونه است که شما روند را تشخیص بدید بر فرض روند کلی بازار صعودی است حالا شما با ابزارهای دیمارک به جای پیش بینی سقف ها برای برگشت ها با آمدن به تایم های پایین کف ها رو تشخیص بدهید و با خیال راحت وارد معامله بشید.
            نمودار سهام جی پی مورگان که اتفاقا تحلیلگران این موسسه ی مالی از دیمارک و ابزارش استفاده های زیادی می کنند.
            اگه دقت کنید
            در تایم 4 ساعته سیگنال ها به استثنا یک مورد که واقعا عالی بوده بقیه سیگنال ها چنگی به دل نمیزند.

بازی با زمان

play with time
            برای اینکه در این روند صعودی کف ها رو تشخیص بدیم فقط کافی است به یک تا دو تایم پایین تر بیاییم و در آنجا کف ها را تشخیص بدهیم.
            همونطور که می بینید هر چند که سیگنال هایی که دال بر نزول بازار بودند اصلا خوب عمل نکردن- سیگنال هایی که کف ها رو پیش بینی کردن و به عبارتی سیگنال خرید ما بودنددقیقا در کف هشدار برگشت بازار را به ما داده اند.

نظر

رسول جان سخاوتت بی همتاست .

همیشه از پیگیری نوشته هات لذت می برم .

درود بر وجود عزیزت .
              تو با خدای خود انداز کار و دل خوش دار
              که رحــ ـم اگر نکند مدعـی ، خدا بکنـــد

نظر

درود بر شما دوستان گرامي و لبريز از محبت

سپاس بيكران از اين همه سخاوت و دوستي

در تاييد نرم افزار Tradedstaion 9 فقط به اين نكته بسنده مي كنم كه Trade staion Technologiesيكي از شركت هاي مورد تاييد و مشترك جهت گرفتن داده ها باامكانات فراوان قيمتي از CME Group (همون بازار مبادلات تجاري شيكاگو - بزرگترين بازار فيوچرز ارز و كالاي دنياست).

آقا رسول آرزوي موفقيت بيش از پيش براتون دارم.

هميشه شاد و سالم باشيد
                ویرایش توسط Barcelona : https://www.traderha.com/member/4220-barcelona در ساعت 06-11-2013, 04:38 AM
                Think / Act / Enjoy

نظر

سلام
                  خووووب خوشحالم که بالاخره رسول عزیز افتخار داد و به این فروم اومد و تجربیات واقعا بی نظیرشو به اشتراک میزاره.
                  از این به بعد سکان این تاپیک دست ایشونه. از بقیه دوستان هم خواهش میکنم هر تجربه و موردی که از دیمارک دارن اینجا مشترک بشن.

فعلا اولین قدم رو خودو بر میدارم و کتاب The New Science Of Technical Analysis ایشون رو همینجا میزارم. باشد که مفید باشد.
                  1
                  2
                  3
                  4
                  5
                  6
                  7
                  شاد باشید

نظر

خود تام دیمارک و موسسه های مالی که برای اونها کار میکنه بیشتر در بازار سهام و کالا فعال هستند و حرکات هیجانی که چه به صورت قیمتی و چه به صورت گپ در این بازارها انجام میشه برای معامله گران پیش بینی سقف ها و کف ها رو سخت تر میکنه.
                    (البته نه برای تام دیمارک و پیروان ایشان)
                    به جرات میتونم بگم مهمترین نکته در بازار صرفا پیش بینی سقف ها و کف ها نیست.ابزار های فراوانی قادر هستند این دو مورد را برای ما پیش بینی کنند.نکته مهم تعیین روند بازار است. به این معنی که اگر شما روند را درست تشخیص داده باشیدحتی اگر نقطه ورود مناسبی برای ورود به پوزیشن های خود نداشته باشید هر چند کمی دیرتر به سود خواهید رسید ولی دقت کنید که به سود خواهید رسید.

ابزارهای فراوانی برای تعیین روند بازار وجود داره که در مقاله های گذشته بطور مفصل در مورد اون ها مطالبی رو بحث کردم ولی روش کلاسیک تعیین روند به عقیده من کاراترین راهی است که با اون میتونید روند را تعیین کنید.
                    به این شکل که وقتی بازار سقفی را بالاتر از سقف قبلی میزند روند صعودی و وقتی بازار کفی را پایین تر از کف قبلی میزند روند نزولی خواهد بود. (مبحث تعیین روند خیلی مفصل تر از این هست که در اینجا به اختصار بیان شد)

البته این روش برای تعیین روند شاید بتوان گفت اولین بار توسط (هنری ویلر)بیان شد. ایشون روش های ارزشمندی برای پیش بینی روند و برگشت های بازار بر اساس سقف ها و کف بیان کردند که با وجود اینکه بیش از 50 سال از انتشار این روش میگذره معامله گران موفقی مثل لری ویلیامز هنوزم از اونها برای تعیین روند و تشخیص برگشت ها استفاده می کنند.
                    A ringed or short term high is any high with lower highs on both sides
                    A ringed or short term low is any low with higher low on both sides

در شکل زیر که مربوط به فلز مس هست دقت کنید که بازار سیگنال های متفاوتی از خرید و فروش به شما میداده

دقت کنید که پس از تعیین روند شما (فقط) سیگنال هایی که همسو با جریان اصلی بازار است را خواهید گرفت که به این ترتیب سیگنال های اصلی شکل بالا اینگونه خواهد شد

نظر

نوشته اصلی توسط kingofblack نمایش پست ها
                      خود تام دیمارک و موسسه های مالی که برای اونها کار میکنه بیشتر در بازار سهام و کالا فعال هستند و حرکات هیجانی که چه به صورت قیمتی و چه به صورت گپ در این بازارها انجام میشه برای معامله گران پیش بینی سقف ها و کف ها رو سخت تر میکنه.
                      (البته نه برای تام دیمارک و پیروان ایشان)
                      به جرات میتونم بگم مهمترین نکته در بازار صرفا پیش بینی سقف ها و کف ها نیست.ابزار های فراوانی قادر هستند این دو مورد را برای ما پیش بینی کنند.نکته مهم تعیین روند بازار است. به این معنی که اگر شما روند را درست تشخیص داده باشیدحتی اگر نقطه ورود مناسبی برای ورود به پوزیشن های خود نداشته باشید هر چند کمی دیرتر به سود خواهید رسید ولی دقت کنید که به سود خواهید رسید.

ابزارهای فراوانی برای تعیین روند بازار وجود داره که در مقاله های گذشته بطور مفصل در مورد اون ها مطالبی رو بحث کردم ولی روش کلاسیک تعیین روند به عقیده من کاراترین راهی است که با اون میتونید روند را تعیین کنید.
                      به این شکل که وقتی بازار سقفی را بالاتر از سقف قبلی میزند روند صعودی و وقتی بازار کفی را پایین تر از کف قبلی میزند روند نزولی خواهد بود. (مبحث تعیین روند خیلی مفصل تر از این هست که در اینجا به اختصار بیان شد)

البته این روش برای تعیین روند شاید بتوان گفت اولین بار توسط (هنری ویلر)بیان شد. ایشون روش های ارزشمندی برای پیش بینی روند و برگشت های بازار بر اساس سقف ها و کف بیان کردند که با وجود اینکه بیش از 50 سال از انتشار این روش میگذره معامله گران موفقی مثل لری ویلیامز هنوزم از اونها برای تعیین روند و تشخیص برگشت ها استفاده می کنند.
                      A ringed or short term high is any high with lower highs on both sides
                      A ringed or short term low is any low with higher low on both sides

در شکل زیر که مربوط به فلز مس هست دقت کنید که بازار سیگنال های متفاوتی از خرید و فروش به شما میداده

دقت کنید که پس از تعیین روند شما (فقط) سیگنال هایی که همسو با جریان اصلی بازار است را خواهید گرفت که به این ترتیب سیگنال های اصلی شکل بالا اینگونه خواهد شد

با سلام

میشه فقط اندیکاتورهایی رو که در آخرین عکس استفاده شده رو نام ببرید یا share کنید دوست عزیز

ارادتمند

نظر

در نمودار پوند/فرانک روند را با تی دی پوینت تعیین می کنیم.در شکل بازار کف پایین تری را ثبت کرده است پس روند نزولی است و شما به دنبال خستگی قیمت با الگوی دیمارک هستید تا در سقف ها بفروشید

حالا باید به دنبال خستگی بازار با ابزار شمارشی دیمارک بگردیم . یعنی ما موظف به گرفتن سیگنال های نزولی در سقف ها هستیم

به روند صعودی یورو/ دلار در شکل پایین دقت کنید که بازار در حال زدن سقف های بالاتر و همچنین کف های بالاتری هست .ما در اینجا تنها به دنبال سیگنال های خرید در کف ها می گردیم. اگر به شکل دقت کنید دیگه پایین تر از نقاط مشخص شده برای همراهی با روند صعودی موجود وجود ندارد. که این همان صحبت دیمارک است که می گوید به دلیل سرمایه های موسسه های مالی که با آنها کار می کنم ما باید دقیقا در سقف ها و کف ها وارد بازار بشیم. چون در این مناطق به هر میزان که بخواهیم میتوانیم خرید و فروش انجام دهیم و مشکل کمبود عرضه و تقاضا در این مناطق وجود ندارد.

.................................................. .................................................. .................................................. .
                        یک نکته رو عرض کنم و اون اینه که ما با این ابزارها فعلا کار داریم و بررسی می کنیم
                        TD Buy COMBO
                        TD BUY SEQ
                        TD Sell COMBO
                        TD Sell SEQ
                        TD Setup
                        در نرم افزار سیگنال های معاملاتی بطور اتوماتیک به شما اعلام میشه یعنی وقتی
                        TD Sell COMBO
                        را روی چارت میندازید تمام سیگنال ها و شماره گذاری های این اندیکاتور بطور اتوماتیک به شما بیان میشه و هیچ نیازی نیست که مثل اندیکاتور متاتریدر تی دی ستاپ را روی چارت بندازید و یا خودتون شماره گذاری ها رو انجام بدید.وقتی شماره 13 روی چارت نمایان شد به هیچ وجه از جای خودش تغییر نمی کنه یعنی اندیکاتور اصلاحی نیست.
                        وقتی شما میخواهید بازار را بررسی کنید فعلا این 4 اندیکاتور را روی چارت میندازید و کاری فعلا به تی دی ستاپ نداریم هر چند که این ابزار سطوح حمایت و مقاومت را از دید دیمارک نشان ما میدهند
                        TD Buy COMBO
                        TD BUY SEQ
                        TD Sell COMBO
                        TD Sell SEQ
                        این پاسخ سوال یکی از دوستان بود...

نظر

نوشته اصلی توسط Cinder نمایش پست ها
                          با سلام

میشه فقط اندیکاتورهایی رو که در آخرین عکس استفاده شده رو نام ببرید یا share کنید دوست عزیز

ارادتمند
                          سلام دوست من

این اندیکاتورها مخصوص نرم افزار TradeStation هستن. اگر پستهای ابتدایی این تاپیک رو دنبال کنی میتونی نرم افزار رو بهمراه اندیکاتورهاش دانلود کنی

خوش باشی

نظر

مثال های دیگر همونطور که بیان شد و خود تام دیمارک هم بیان کرده ابزارها و سیستم معاملاتی ایشون فقط برای شاخص های خاص یا نمادهای معاملاتی خاص نیست بلکه در تمام بازارها قابلیت کارایی دارد.شاید بک تست فقط به شما نشان دهد که بهترین شاخص از نظر سودآوری کدام است.وگر نه در اکثر شاخص ها در حد قابل قبولی قابل اجراست.
                            برای مثال سهام فولاد مبارکه اصفهان را بررسی می کنیم(3 پیش بینی درست و یک پیش بینی غلط)
                            خود ذات طراحی ابزارهای دیمارک برای پیش بینی برگشت ها با توجه به خستگی بازار است.ابزارهای شمارشی دیمارک صرفا در بازار برای پیش بینی سقف ها و کف ها به کار نمیرود بلکه ایده ی دیمارک به گونه ایی است که میتوان آن را در زمینه های مختلف دیگری هم بسط و گسترش داد.برای مثال برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ابزار دیمارک یکی از راههای پیش بینی برنده این کارزار سیاسی است. در این باره مثل هایی در آینده خواهم زد.

نظر

عموما موسسه های مالی از ابزار دیمارک برای تعیین برگشت بازار در تایم های بالا برای تزریق پول یا خروج پول از بازار استفاده می کنند.نمودار زیر شاخص دکس آلمان است که بسیار عالی سقف ها و کف ها را پیش بینی کرده است . سیگنال هایی که ابزار به ما در این شکل اراعه می کند دوره ی رونق و رکود اقتصاد یک ملت است.شما خوشبختی و یا تیره بختی یک ملت را در ماه ها و یا سال های آینده پیش بینی کرده اید.(در مثال های پایین دید اصلی تام دیمارک نسبت به بازار بیان شده)

نمودار روزانه گندم

نمودار روزانه نفت

اگه دقت کنید می بینید که روی نمودار روزانه نفت بسیار عالی سیگنال داده است.جدا از اینکه سیگنال ها دقیقا در کف ها و سقف ها بوده اند نکته جالب این است که نفت در حال تشکیل یک سیگنال صعودی است.با توجه به این که به شدت این شاخص به بحران های سیاسی و اقتصادی حساس هست به نظر میرسه اتفاقی در راه باشه.اگه صعود کنه اهداف 100 تا 105 دلاری دور از دسترس نیستند.

نظر

پردازش ...
                              X