اطلاعیه

بستن

راهنمای فروم - حتما بخوانید

با سلام

قابل توجه کاربران محترم تالار گفتگو

قبل از ارسال پست یا ایجاد موضوع جدید، تاپیک قوانین و راهنمای فروم را مطالعه نمائید.

کاربران و مخصوصا تازه واردین لطفا دقت باشید که هرگونه پیشنهاد مدیریت سرمایه یا فروش تحلیل و یا برگزاری کلاس و ... که خارج از محیط عمومی فروم باشد را به هیچ عنوان بدون تحقیق و کسب اطلاعات کامل و کافی دنبال نکنید در غیر این صورت مسئولیت و عواقب آن بر عهده خود شخص می باشد.

همچنین لازم به ذکر است مسئولیت ارتباطات خارج از پست های عمومی فروم اعم از پیام خصوصی یا چت یا دیداری یا شنیداری با سایر اعضای فروم کاملا با خود اعضا هست و وارد کردن آن به صورت عمومی در فروم ممنوع است. برای امنیت بیشتر جهت گرفتن پاسخ سوالات خود از انجمنها استفاده نمایید.

دوستان توجه داشته باشند که تمامی بخش های اختصاصی و عمومی فروم کاملا رایگان بوده و به هیچ عنوان نیاز به پرداخت وجه به هیچ کس برای باز شدن دسترسی نیست.

منتها به این دلیل که در این بخش ها معمولا کار تیم ورک و گروهی انجام میشود، مناسب ورود افراد با شرایط خاصی است که مدیر آن بخش تعیین میکند و برای همه افراد کارایی ندارد چون مستلزم بر عهده گرفتن مسئولیت یا دانش کافی در آن حوزه می باشد.

لذا ضمن پوزش از کاربرانی که تقاضای دسترسی آن ها به بخش های اختصاصی توسط مدیران بخش رد میشود، توصیه میکنیم که پس از فراگیری موضوعات عمومی و تخصصی فراوانی که در روی فروم قرار دارد چنانچه برنامه ویژه ای برای کار در بخش های اختصاصی و کار گروهی دارند آن را مکتوب برای مدیران هر بخش بنویسند و سپس اقدام به درخواست دسترسی بکنند.

با احترام
مشاهده بیشتر
مشاهده کمتر

چگونه کال مارجین شویم؟

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
پست های جدید

• چگونه کال مارجین شویم؟

سلام-وقت بخیر

شاید به نظر بعضیها جالب نیاد ولی شاید بتونه به بعضیای دیگه کمک کنه
    اصل موضوع این تایپیک برای بحث کردنه در مورد اینکه چطوری میتونیم بهتر و راحت تر کال مارجین بشیم خیلی ها هستن تجربه های خوبی دارن منم خودم یک چیزایی میدونم بهر حال بحث بشه بهتره تااینکه یکی بخواد فقط خودش حرف بزنه.
    بعضی ها براشون این حرفا بی ارزشه ولی خب موضوع کال مارجین وجود داره یا نه؟ بهر حال برای حدود 80-90 در صد افراد این بازار یک اصل هست.

گفتم شاید اینجا بتونیم در مورد قوانین مهم ازدست دادن سرمایه بحث کنیم شاید بهتر بتونیم به یک نتیجه گیری واسه خودمون برسیم

اصل اول- وقت خودتون رو هدر بدید

میدونید باید چطوری این کار رو انجام بدیم؟
    خب ما مطلب زیاد میخونیم در مورد انواع و اقسام سیستمها مطلب میخونیم و مطالعه میکنیم چه سیستمهای خوبی! چه اگاهی هایی! بعد همه این سیستمها رو بک تست میگیریم انواع و اقسام بک تست همشون خوبن منطقا جواب میدن.

باید اصول اساسی تکنیکال و فاندامنتال را عالی یاد بگیریم قطعا هر چقد تحلیل گر بهتری باشیم موفق تریم همه این پروسه ها باید چند سالی طول بکشه اخر سر بعضی وقتا حتی شک میکنیم چیزی یاد گرفته باشیم. میایم تحلیل کنیم خب اونطوریم در نمیاد که انتظار داشتیم پس باید به همه چیز شک کنیم و همه چیز رو دوباره از اول مرور و بررسی کنیم

باید مطمئن باشیم یک چیزی در مورد این بازار هست باید کشفش کنیم باید به خودمون ایمان داشته باشیم پس این مخ به چه دردی میخوره حتی شبها هم خواب چارت میبینیم این یعنی اینکه ما در جهت درستی داریم حرکت میکنیم من میدونم اخرش یک ایده خوبی به ذهنم میرسه.
    همش ایده... همش تست...همش....
    نمیدونم این بلا سرتون اومده؟؟
    جند سال مطالعه و تحقیق کردین؟؟
    همه ما شنیدیم یعنی خودمون میدونیم جام جم وجود نداره یعنی جام مقدس وجود نداره پس دنبال چی میگردیم
    خب من خودم بهتر میدونم یک سیستم بهتر ، باید بهینش کرد
    شما هنوزم یک سیستم بهتر میخواهید؟؟؟
    پس به تحقیقاتتون ادامه بدین. این پروسه ممکنه سالها ادامه داشته باشه

نظر

سلام .
      جناب اقای ایزدی
      من خودم این روش را برای امتحان تست کردم .اگر مدیریت سرمایه و ریسگ به ریوارد را رعایت کنیم و پوزیشنها را در جهت عکس بگیریم و با این روش بخواهیم حساب را کال کنیم نکه نشد ولی زمان زیادی می برد .
      با این روش به نکاتی کلیدی واساسی بازار که گفته می شود ولی ما از کنار اونها ساد ه رد می شویم پی برده وعملیاتی تر می شوند برای ما .
      برای من که خوب جواب داد .
      ممنون

نظر

سلام مجدد

همه دارند در مورد استراتژیها و سیستمهای موفقیت صحبت می کنند و ما برعکس
        من گفتم خب اگه فقط یک نفر بیاد اینجا بنویسه و تموم بشه همش میشه شعار و خب شعار هم خوبه ولی اگه یکم بخوایم اماری برخورد کنیم شاید نتایج برای خودمون هم ملموس تر بشه
        واس همین من چندتا سوال مطرح میکنم اگه مشتری باشه ادامه میدیم اگرم نه که هیچ
        اگه 6-7 نفرم باشیم خوبه اگرم کسی تایپیک رو دنبال نمی کنه که دیگه هیچی
        اگرهم انتقادی اشتباهی توی این موضوع هست من در خدمتم

و اما سوالات در مورد همین اصل اولی که مطرح کردم (خواهشا جواب بدین میتونه اماری باشه که واس بقیه هم جالب باشه .همین نتیجه مطالعات شما میتونه در متمرکز و هدف دار کردن مطالعه بقیه هم خیلی مفید باشه)

1- چه مدته (چند ساله) در مورد بازار (قیمت،چارت،بورس،فورکس،تکنیکال و...)مطالعه و تحقیق میکنین؟
        2- روی چه استراتژیهایی مطالعه و تحقیق کردین؟ (اسم استراتژیها را بفرمایید)
        3- بهترین استراتژیی که باهاش کار کردین از نظر خودتون چیه؟
        4- مشخصات یک استراتژی فوق حرفه ای از نظر شما چیه؟
        5- یک استراتژی فوق حرفه ای چه مزیتهایی نسبت به یک استراتژی کاملا عادی داره؟

ویرایش توسط ایزدی : https://www.traderha.com/member/6724-ایزدی در ساعت 12-01-2013, 11:17 AM

نظر

سلام اقای ایزدی ! خدا روشکر تا حالا کال مارجین نشدم ! یک سوالی دارم اگر کسی از لورج استفاده نکنه به چه صورت کال مارجین میشود ! مثلا 100 هزار دلار بدون لورج ! و در همین مثال با فرض لورج 100 به چه صورت کال خواهد شد ؟ کلا چه رابطه ای بین لورج و کال شدن هست ؟ متشکر
          در ف ا رک س هر چه کمتر بدانید موفقتر هستید !

اساس کار در ف ا ر کس مدیریت سرمایه با یک توجیه تکنیکال هست !

همیشه بیاد داشته باشید انچیزی که در ف.ارکس تمام میشود "فرصتهای معاملاتی" نیست بلکه سرمایه شماست !

همه نوشتهایم جنبه اموزشی داردو نویسنده هیچ مسئولیتی در قبال خرید و فروش خوانندگان ندارد !

نظر

نوشته اصلی توسط moslemb نمایش پست ها
            سلام اقای ایزدی ! خدا روشکر تا حالا کال مارجین نشدم ! یک سوالی دارم اگر کسی از لورج استفاده نکنه به چه صورت کال مارجین میشود ! مثلا 100 هزار دلار بدون لورج ! و در همین مثال با فرض لورج 100 به چه صورت کال خواهد شد ؟ کلا چه رابطه ای بین لورج و کال شدن هست ؟ متشکر
            سلام
            اگه کسی از لورج استفاده نکنه کال مارجین نمیشه اگرم ضرر کنه درصدی از سرمایه خودش رو از دست میده
            با استفاده از لورج 100 و با فرض درگیر کردن همه سرمایه با تغییر 1 درصدی قیمت شما مارجین کال شدین یعنی تمام سرمایتون رو از دست دادین و باید سرمایه جدید تزریق کنین

من از دوستان خواهش میکنم جهت تبادل اطلاعات سوالات بالا رو در حد ممکن جواب بدن

نظر

جناب ایزدی سلام

بنده در پاسخ سوالتان نظرم را مینویسم اصراری ندارم که بقیه هم قبول کنند ولی برای خودم این نتیجه قطعی هست و تغیر ناپذیر

1 = اینکه نوشتید مطالعه ریشه ای و عمیق فاندامنتال و تکنیکال ،، عقیده ام این هست که اینگونه مطالعه فقط به درد تحلیل میخوره ،، فاندا که بنده به شخصه اعتقاد دارم به درد تحلیل در سطح ما هم نمیخوره ،، بنده فاندا را صرفا ایزار دست تحلیلگر های موسسات بزرگ و بانکها که در تایم بالا ترید میکنند میدانم کسانی که 6 ماه یا یکسال یکبار بخواهند وارد پوزیشن بشوند بنظرم کمترین تایم فریمی که فاندا به کارش میاد هفتگی هست ( مطمنم خیلی ها مخالف عقیده ام خواهند بود ولی برای من باور نکردنی هست که تمام اندیکاتورها و الیوت همه نزول را نشون بدهند و یک تریدر صرفا بخاطر مثلا تغیر نرخ بیکاری همه موارد قبلی را ندیده بگیره و پوزیشن بای بگیره و یا حداقل وارد پوزیشن نخواد بشه )

2 - حالا میرسم به ترید ،، انجام ترید موفق و چند برابر کردن حساب در یکماه صرفا با داشتن یک استراتژی که با روحیات تریدر سازش داشته باشه و حد الامکان خودش طراحی کرده باشه و دیسیپلین و انظیاط در رعایت ان استراتژی و نهایتا رعایت مدیریت سرمایه امکان پذیر هست

3 - در قیاس انقدر که تحلیل احتیاج به اموزش و تمرین و تجربه و خلاقیت داره ترید موفق را میشه با دانستن یکی دو اندیکاتور مادر مثل موینگ و خطوط ترند و کانال و مکدی یا استوک استیک انجام داد

اینکه میبینیم کار به این سادگی اینهمه عدم موفقیت داره به یک علت اساسی هست اینکه ذات این کار یعنی ترید با ذات انسان که من و شما باشیم همخوانی نداره ،،یکی از راهکارهای ایجاد همخوانی ،،حذف لوریج از حساب هست میدانید چرا ؟؟ چون احساس ترس و طمع را که از انسانها نمیشه گرفت ،،ولی لوریج را میشه کاهش داد
              تحلیل طلا در بازه های زمانی گوناگون در کانال https://t.me/sofitahlil
              قابل استفاده برای تریدر های مبتدی

نظر

سلام اقا سید پسر عموی عزیز

"یکی از راهکارهای ایجاد همخوانی ،،حذف لوریج از حساب هست"

منهم تقریبا به این نتیجه رسیدم فقط نیاز به یک سرمایه قوی داریم در حد 100 هزار دلار ! با بیست درصد سود ماهیانه با در نظر گرفتن سود مرکب بیشتر خواهد شد ! بنظرم خیلی از مشکلات ترید حل خواهد شد !

در ف ا رک س هر چه کمتر بدانید موفقتر هستید !

اساس کار در ف ا ر کس مدیریت سرمایه با یک توجیه تکنیکال هست !

همیشه بیاد داشته باشید انچیزی که در ف.ارکس تمام میشود "فرصتهای معاملاتی" نیست بلکه سرمایه شماست !

همه نوشتهایم جنبه اموزشی داردو نویسنده هیچ مسئولیتی در قبال خرید و فروش خوانندگان ندارد !

نظر

سلام اقا سید پسر عموی عزیز

"یکی از راهکارهای ایجاد همخوانی ،،حذف لوریج از حساب هست"

منهم تقریبا به این نتیجه رسیدم فقط نیاز به یک سرمایه قوی داریم در حد 100 هزار دلار ! با بیست درصد سود ماهیانه با در نظر گرفتن سود مرکب بیشتر خواهد شد ! بنظرم خیلی از مشکلات ترید حل خواهد شد !

پسر عمو جان سلام

عزیز اگه کسی این مقدار سرمایه را بتونه وارد ترید بکنه که مشگلش هزار برابر کمتر میشه؛؛ و قطع و یقین امگان موفقیتش خیلی بیشتر میشه

صحبت بنده برای سرمایه های پائین بود که خودم هم جز این دسته و گزوه هستم میدونی چرا ؟؟ برای اینکه معیار دستم برای گرفتن پوزیشن را هر چه کردم نتونستم تغییر بدم یعنی حسابم چه یک صد هزار توش باشه چه هزار تا ،،نمیتونم با کمتر از یک لات وارد بشم از اینرو سعی کردم در دو مورد زیر تغییر ایجاد کنم ( میدونم خیلی از بچه ها هم این مشگلو دازند یعنی عدم توانائی در رعایت مدیریت سرمایه ،، یغنی صد بار هم قسم و ایه بخوریم باز تا دو ترید سود دار بکنیم قسم یادمون میره به بیان دیگر همانگونه که در پست قبلی نوشتم این جزو ذات ما انسانهاست )

و اما دو راهکار بنده بشرح زیر هست ( این هم عرض کنم که تا بحال نتونستم لاوریجم را کاهش بدم یعنی برای من مثل ماشینی میمانه که بتونی 200 کیلومتر باهاش بری مثل رنچرور دوستمون ،،بعد بیائی سیم گاز را ببندی که سرعت را محدود کنی ،، )

1 - خداقل مبلغی که با لات مورد عاذتم همخوانی داره ( یعتی همون یکدهم لات برای طلا یا یک لات برای بقیه ارزها و دز حساب استاندازد، که کمتر از ان یه دستم نمیچسیه ،،حساب را باز میکنم و بقیه پولم را در یک حساب دیگر نگه میدارم یعنی بظور اتوماتیک و اجباری انگار مدیریت سرمایه را انجام میدم ،،( البته بگویم که روش علمی نیست ولی عملی هست ،، بهر حال برای کسی که نمیتونه مدیریت سرمایه را رعایت کنه تنها چاره هست )

2 - افزایش مهارت و توانائی در پیدا کردن مناسب ترین نقاط ورود,, که خیلی مهمه

عزیزان هفته مالامال از سود و مملو از سلامتی برای همتون آرزومندم

------------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان نازنین مجبورم مقداری توضیح بیشتر در مورد عقیده ام در باره فاندامنتال که در پست قبلی نوشتم بدهم

بیشتر بخاطر دوستان گلی که اعتقاد به فاند دارند و بنده هم خیلی ارادت به این عزیزان بزرگوار؛؛و تحت هیچ شرظی حاضز نیستم خلاف عقیده شان حرفی زده باشم

بلی ذوستان بنده هم معتقدم دانستن فاند خیلی خیلی بهتر از ندانستنش هست حتی در ترید اسکالپ؛؛ ولی به چه قیمتی ؟؟؟ ایا دخیل کردن ان باعث بیشتر شدن تردید بنده نوعی نخواهد شد؟؟

بنده معتقذم یک تزیدز هر چه بتونه ذهنشو خالی نگه داره در ترید بی شک موفق تزه ،،میگوئید نه امتخان کنید ،، یکباز با حداقل ابزار ها پوزیشن بگیرید یعنی مثلا با یک موینگ .و یک مکدی ،، و زوز بعد چندین استزاتژی .و نیز فاندامنتال و الیوت .و گن ،، همه را داخل کنید .و ترید کنید

من قولتان میدهم که هر چه ابزار ساده تز داشته باشید تزید بهتری خواهید داشت

نهایتا به دوستان فاندا ارادت فوق العاذه ذازم
                  ویرایش توسط مهدی موسوی : https://www.traderha.com/member/3099-مهدی-موسوی در ساعت 12-01-2013, 10:37 PM
                  تحلیل طلا در بازه های زمانی گوناگون در کانال https://t.me/sofitahlil
                  قابل استفاده برای تریدر های مبتدی

نظر

سلام
                    من تشکر میکنم از اظهار نظر دوستان
                    مساله کال مارجین شدن فقط مربوط به لورج نیست یعنی شما بدون لورج هم و با ضرر کردن میتونید کال مارجین بشین. به این صورت که برای گرفتن یک پوزیشن بدون استفاده از لورج حداقل موجودی لازم با 0.1 لات 10000 دلار هست و اگه 999 دلار تو حسابتون باشه شما اجازه گرفتن پوزیشن ندارین یعنی کال مارجین هستین و باید سرمایه تزریق کنین(1دلار).

اما درمورد بحث روشهای "بیشتر از دست دادن سرمایه"
                    خب من اصل اولی که از دیدگاه خودم مطرح کردم این بود که "وقت خودتون رو هدر بدهید" و من این موضوع رو توی پست شماره 2 توضیح دادم
                    و دلیلش هم این بود که اولین موضوعی که برای هر کسی که می خواد وارد موضوع ترید بشه پیدا کردن یک استراتژی کامله
                    من گفتم یکم آماری کار کنیم واس همین چند تا سوال توی پست شماره4 مطرح کردم ولی نمیدونم چرا مطلب من ناقص افتاد وسوالا توی اون پست نیست
                    من دوباره سوالا رو اینجا میذارم اگه کسی جواب بده تبادل اطلاعات خوبی میتونه باشه

1- چه مدته (چند ساله) در مورد بازار (قیمت،چارت،بورس،هر نوع تحلیل و...)مطالعه و تحقیق میکنین؟
                    2- روی چه استراتژیهایی مطالعه و تحقیق کردین؟ (اسم استراتژیها را بفرمایید)
                    3- بهترین استراتژیی که باهاش کار کردین از نظر خودتون چیه؟
                    4- مشخصات یک استراتژی فوق حرفه ای از نظر شما چیه؟
                    5- یک استراتژی فوق حرفه ای چه مزیتهایی نسبت به یک استراتژی کاملا عادی داره

ویرایش توسط ایزدی : https://www.traderha.com/member/6724-ایزدی در ساعت 12-03-2013, 09:52 AM

نظر

سلام مجدد

خب سوالات بالا رو که کسی جواب نمیده پس ما کار آماری نمی کنیم و در حد همون شعار اکتفا میکنیم

اصل دوم- هیچ استراتژی نداشته باشید.

راه حلش اینه که شما بیاید انواع و اقسام استراتژی ها رو امتحان کنید بک تست بگیرید قاعدتا هر کدوم از این استراتژی ها برای موقعیت خاصی از مارکت طراحی شده اند حالا چون ما اعتقاد داریم که یک تریدر موفق کسیه که بتونه از تمام نوسانات بازار پول در بیاره پس تصمیم میگیریم دو،سه یا چند تا از این استراتژی ها رو هم زمان به کار ببریم با توجه به اینکه یکی از این استراتژی ها میگه بخر یکی میگه بفروش یکی میگه هیچ کاری نکن ما کاملا گیج و سردر گم میشیم اونوقت هر سیگنالی رو از یک استراتزی میگیریم اخر سر هم کلا بیخیال میشیم و هر نوع استراتژی رو کنار میزاریم به این میگن اصل دوم یعنی بدون هیچ استراتژی
                      کار کردن

نظر

نوشته اصلی توسط ایزدی نمایش پست ها
                        اصل اول- وقت خودتون رو هدر بدید

میدونید باید چطوری این کار رو انجام بدیم؟
                        خب ما مطلب زیاد میخونیم در مورد انواع و اقسام سیستمها مطلب میخونیم و مطالعه میکنیم چه سیستمهای خوبی! چه اگاهی هایی! بعد همه این سیستمها رو بک تست میگیریم انواع و اقسام بک تست همشون خوبن منطقا جواب میدن.

باید اصول اساسی تکنیکال و فاندامنتال را عالی یاد بگیریم قطعا هر چقد تحلیل گر بهتری باشیم موفق تریم همه این پروسه ها باید چند سالی طول بکشه اخر سر بعضی وقتا حتی شک میکنیم چیزی یاد گرفته باشیم. میایم تحلیل کنیم خب اونطوریم در نمیاد که انتظار داشتیم پس باید به همه چیز شک کنیم و همه چیز رو دوباره از اول مرور و بررسی کنیم

باید مطمئن باشیم یک چیزی در مورد این بازار هست باید کشفش کنیم باید به خودمون ایمان داشته باشیم پس این مخ به چه دردی میخوره حتی شبها هم خواب چارت میبینیم این یعنی اینکه ما در جهت درستی داریم حرکت میکنیم من میدونم اخرش یک ایده خوبی به ذهنم میرسه.
                        همش ایده... همش تست...همش....
                        نمیدونم این بلا سرتون اومده؟؟
                        جند سال مطالعه و تحقیق کردین؟؟
                        همه ما شنیدیم یعنی خودمون میدونیم جام جم وجود نداره یعنی جام مقدس وجود نداره پس دنبال چی میگردیم
                        خب من خودم بهتر میدونم یک سیستم بهتر ، باید بهینش کرد
                        شما هنوزم یک سیستم بهتر میخواهید؟؟؟
                        پس به تحقیقاتتون ادامه بدین. این پروسه ممکنه سالها ادامه داشته باشه

آي گفتين من الان چند وقته تو اين مرحله گير كردم و همش مطالعه و تست استراتژي

نظر

اصولا ترید یعنی چی؟
                          یعنی از الف تا ی که می تونه شامل موارد زیر بشه:
                          1-پیدا کردن یک بروکر مناسب با توجه به موارد مهمی مثل معتبر بودن، سهولت در پرداخت و دریافت، اسپرد منطقی، پایبندی به sl و tp و....
                          2-تامین سرمایه که میتونه توسط شخص یا اشخاص تامین بشه
                          3-با توجه به اینکه نماد های زیادی تو بازار هست انتخاب نماد یا نمادها با توجه به خصوصیات آنها
                          4-تحلیل که یک کلمه است ولی همه می دونیم خیلی گسترده است
                          5- مدیریت سرمایه یعنی چه مقدار سرمایه درگیر بازار بشه
                          6-مدیریت ریسک که کارش ..... کردن بعضی از تحلیل ها با توجه به ریسک و ریوارد تعیین میشه
                          7-ورود به معامله
                          خوب با توجه به این موارد بنده فکر می کنم هر قسمت از این خودش میتونه یه تیم داشته باشه یا حداقل دیگه در نظر گرفتن کل این موارد یک تیم لازم داره. هر کدوم از این قسمت ها اگر ضعف داشته باشه شکست حتمی یا پیروزی خیلی دور از ذهن خواهد شد.
                          یعنی همون کال مارجین
                          موفق باشید

نظر

يك نفر با صد هزار دلار سرمايه بدون داشتن مديريت سرمايه به راحتي كال مي شود . با اين حساب بياييد چند تا پوزيشن يك لاتي ضررده داشته ياشيد اون وقت چي ميشه
                            به نظر من عدم مديريت سرمايه خطرناكتر از لوريج است

نظر

نوشته اصلی توسط ایزدی نمایش پست ها
                              سلام
                              من تشکر میکنم از اظهار نظر دوستان
                              مساله کال مارجین شدن فقط مربوط به لورج نیست یعنی شما بدون لورج هم و با ضرر کردن میتونید کال مارجین بشین. به این صورت که برای گرفتن یک پوزیشن بدون استفاده از لورج حداقل موجودی لازم با 0.1 لات 10000 دلار هست و اگه 999 دلار تو حسابتون باشه شما اجازه گرفتن پوزیشن ندارین یعنی کال مارجین هستین و باید سرمایه تزریق کنین(1دلار).

به نظرتون اگه بروکر با هج 100% مارجین رو آزاد کنه با معاملات خرید و فروش متوالی که فقط اسپرید لحاظ میشه کال نمیشیم؟

نظر

پردازش ...
                              X