اطلاعیه

بستن

راهنمای فروم - حتما بخوانید

با سلام

قابل توجه کاربران محترم تالار گفتگو

قبل از ارسال پست یا ایجاد موضوع جدید، تاپیک قوانین و راهنمای فروم را مطالعه نمائید.

کاربران و مخصوصا تازه واردین لطفا دقت باشید که هرگونه پیشنهاد مدیریت سرمایه یا فروش تحلیل و یا برگزاری کلاس و ... که خارج از محیط عمومی فروم باشد را به هیچ عنوان بدون تحقیق و کسب اطلاعات کامل و کافی دنبال نکنید در غیر این صورت مسئولیت و عواقب آن بر عهده خود شخص می باشد.

همچنین لازم به ذکر است مسئولیت ارتباطات خارج از پست های عمومی فروم اعم از پیام خصوصی یا چت یا دیداری یا شنیداری با سایر اعضای فروم کاملا با خود اعضا هست و وارد کردن آن به صورت عمومی در فروم ممنوع است. برای امنیت بیشتر جهت گرفتن پاسخ سوالات خود از انجمنها استفاده نمایید.

دوستان توجه داشته باشند که تمامی بخش های اختصاصی و عمومی فروم کاملا رایگان بوده و به هیچ عنوان نیاز به پرداخت وجه به هیچ کس برای باز شدن دسترسی نیست.

منتها به این دلیل که در این بخش ها معمولا کار تیم ورک و گروهی انجام میشود، مناسب ورود افراد با شرایط خاصی است که مدیر آن بخش تعیین میکند و برای همه افراد کارایی ندارد چون مستلزم بر عهده گرفتن مسئولیت یا دانش کافی در آن حوزه می باشد.

لذا ضمن پوزش از کاربرانی که تقاضای دسترسی آن ها به بخش های اختصاصی توسط مدیران بخش رد میشود، توصیه میکنیم که پس از فراگیری موضوعات عمومی و تخصصی فراوانی که در روی فروم قرار دارد چنانچه برنامه ویژه ای برای کار در بخش های اختصاصی و کار گروهی دارند آن را مکتوب برای مدیران هر بخش بنویسند و سپس اقدام به درخواست دسترسی بکنند.

با احترام
مشاهده بیشتر
مشاهده کمتر

تحليل و تريد سهام بورس ایران

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
پاک کردن همه
پست های جدید

• بسویچ

موج 2 تقریبا کامل شده البته هنوز به 2 _ 3 روز زمان نیاز داره و خلاصه این سهم خیلی رشد می کنه .....

نظر

• نوشته اصلی توسط ahmad_abedini نمایش پست ها
      تنها الگوی سر و شونه ای که تو تایم بالا توی این سهم دارای هارمونی منظم و زیبایی هست همینه . البته الگوی سر و شونه کف با تارگت نهایی 600 تومان . اون الگوی مورد نظر شما اگه قرار باشه عمل کنه قیمت باید تا 30 تومن ریزش کنه ! البته بنظر من بعید نیست این قیمت را هم ببینیم منتهی بعد از افزایش سرمایه 300-400 درصدی

سلام
      دوست عزیز ممنون از تحلیل و آموزشتون

نظر

• لوله و ماشین سازی

فلوله

انسان به وسعت تفکرش، آزاد است.

نظر

• تحليل و تريد سهام بورس ایران

من امرو يك حساب كتاب كردم تو كد به كد حقوقي ها تاپيكو رو دادم رفت
          تاپيكو ارزنده است خيلي بيشتر از فارس كه سه برابر قيمتشه
          اما پارسال در مجمع ٥٠ تومن سود داد ولي بعد از باز شدن كسي سهم رو ٢٥٠ نفروخت كه بخريم
          اما امسال اگر ١٠٠ تومن سود تقسيم كنه به آسوني زير ٥٠٠ گيرمون مياد
          ٩٠ تقسيم كرد زير ٤٥٠ اكه ٨٠ داد ٤٠٠ ميخرم و بالاتر تميخرم
          اين افزايش سرمايه فولاد هم به نظرم كاسه اي زير نيم كاسه است
          سهم فلزي ٤٠٠ تومني ديگه افزايش سرمايه اش چي است
          حالا اگه مثل فخوز ٤٠٠٠ هزار تومن قيمت ميخورد يك چيزي ولي ،،،،،
          بهرحال الان فخوز ارزنده تر است
          ویرایش توسط hdtrader : https://www.traderha.com/member/7025-hdtrader در ساعت 08-05-2014, 08:15 PM

نظر

• نوشته اصلی توسط gh.zare نمایش پست ها
            فلوله
            فکر میکنم hd که نشون دادین اشتباه باشه.
            .:.سلاخی میگریست به قناری کوچکی دلباخته بود.:.

نظر

• ممنون از توجه تون، بله اشتباه شده. Hd نیست.

انسان به وسعت تفکرش، آزاد است.

نظر

• زندگی ما آدم ها حکایت یخ فروشی است که از او پرسیدند فروختی ؟

گفت : نخریدند، ولی تمام شد

با نام پروردگار عالم

با سلام
                درود بر شما

دو شب پیش مطلبی نوشتم درباره سرمایه گذاری خوارزمی
                ظاهرا" به مزاج یکسری خوش نیومده !

چراشو از خودشون بپرسید
                شاید سهامدارش بودن یا شاید ....

به هر حال هرچی بود و نبود تو تالارها و سایتهای مختلف بازتاب جالبی داشت

چه موضع گیریهای سفت و سختی گرفتن !!!
                طوری برخود می کنند که گویی من باعث این ریزش شدم !!!
                من مانع رشد سهم میشه
                من یه تحلیل میزنم و شمارو به تامل وامیدارم

حالا بسته به نوع تحلیل و نفوذ تحلیل در خواننده تاثیرش در بازار مشخص میشه

البته تاثیر یک تحلیل منطقی و قوی بیشتر در بلند مدت خواهد بود

اگر شخصی مخالفتی داره با تحلیل جواب بده و تحلیل بنده رو نقد کنه نه با زبان تلخ
                خواننده یا قبول میکنه یا خیر

اگر انتقاد دارید تخریب نکنید با تحلیل جواب بدید اگر ابهامی باشه من هم با تحلیل رفع ابهام خواهم کرد

امشب تصمیم دارم این موضوع و قیمت گذاری نیروگاه قائم و تاثیرش بر روی سود خوارزمی و آیندش بازتر کنم و ریزتر واردش بشم

ظرفیت این نیروگاه 1623 مگاوات ساعته

درآمد نیروگاه :

با فرض اینکه این نیرگاه با ظرفیت کامل کار کنه و کل برق تولیدشو بفروشه درآمدشو حساب میکنیم

(
                لازم به توضیح هست که طبق روال معمول نیروگاهها دو نوع درآمد دارند ، درآمد ظرفیت و درآمد انرژی که میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر به پست قبلی مراجعه کنید )

درآمد ظرفیت شامل 90% کل ظرفیت قابل تولید هست که دولت تضمین به خرید کرده

درآمد انرژی مربوط به اون 10% هست که تضمین نشده ولی در صورت خرید دولت محاسبه میشه در واقع این 10% تضمینی برای خرید از سوی شبکه توزیع نداره و در اوج مصرف عمدتا از نیروگاهها خریداری میشه که در بیشتر موارد هم این اتفاق صورت میگیره

بنابراین ما فرض میگیریم دولت یا شبکه توزیع 100% برق تولید شده توسط نیروگاه منتظر قائم رو که با توان اسمی و کامل تولید خواهد کرد خریداری کنه

نرخی که دولت برق رو از نیروگاهها می خره در سال جاری
                506.2 هست
                ( در تحلیل برخی دیدم مینویسن 520.6 ریال که دقت کنید این اشتباهه )

فرمول محاسبه فروش نیروگاهها :

نرخ فروش * تعداد ساعت سال * مگاوات ظرفیت شرکت = درآمد نیروگاه

لذا خواهیم داشت:

506.2 * ( 24 * 365 ) * 1623 = 720 میلیارد تومان

حاشیه سود شرکت :

از اونجایی که دسترسی به انواع هزینه ها و کسورات این شرکت نداشتم به صورتهای مالی برق عسلویه مپنا استناد کردم

حاشیه سود خالص شرکت برق عسلویه مپنا 36% میباشد

این شرکت به دلیل حمایت سهامدار عمده ( مپنا ) و تشکیلات خاص خودش هزینه های اداری و تشکیلاتی بسیار ناچیزی داره
                همچنین عسلویه مپنا به دلیل نوسازتر بودن یکسری هزینه هایی کمتر و راندمان بالاتری داره

در کل به نظر نمیرسه که نیروگاه منتظر قائم بتونه حاشیه سودی بهتر از مپنای عسلویه داشته باشه و من 30% حاشیه رو برای این شرکت فرض و لحاظ کردم تا در پایان این 30% رو تصحیح کنیم

لذا سود خالص شرکت :

720 میلیارد تومان * 30% = 216 میلیارد تومان

هر چند مجدد عرض میکنم که به دلیل موجود نبودن صورتهای مالی نیروگاه قائم کلیه این اعداد و ارقام مفروض میباشد

( توجه بفرمایید که در محاسبات برخی دیدم حاشیه سود رو 63% لحاظ کردن که خیلی جالب و عجیبه احتمالا این افراد برای حاشیه سازی اعداد رو جابجا مینویسن به جای حاشیه سود 36% نوشتن 63% !!! یا به جای نرخ برق 506.2 ریال نوشتن 520.6 ریال دوستان خیلی دقت کنید برخی دارن سودهای توهمی به خورد خواننده میدن !!!)

برای اثبات گفتهای بالا به تصویر زیر دقت کنید :

پیش بینی درآمد هر سهم عسلویه مپنا

بر اساس تصویر بالا میبینیم که محاسبات انجام شده در چارچوب اطمینان نسبی بوده ، البته تا اینجا به مرور خواهید دید که این حاشیه سود نیروگاه قائم خیلی کمتر از محاسبات و مفروضات بالاست

حالا یه مقایسه ایی کنیم بین این دو شرکت ، یعنی عسلویه مپنا و منتظر قائم :

نیروگاه مپنای عسلویه:

ظرفیت : 830 مگاوات ساعت
                سود خالص پیش بینی شده برای سال 93 : 126 میلیارد تومان
                ارزش بازار در تاریخ 93/5/15 : 862 میلیارد تومان

نیروگاه منتظر قائم :

ظرفیت 1623 مگاوات ساعت
                سود خالص تحلیلی برای سال 93 ( تا اینجا که در زیر و در ادامه تصحیح خواهد شد ) : 216 میلیارد تومان

شرایط این معامله به شکل زیر بوده :

سرمایه گذاری خوارزمی متعهد شده است که طی سه مرحله تا تاریخ 93/02/31 مجموعاً مبلغ 648ر704ر1 میلیون ریال به صورت نقد به بانک صادرات پرداخت نموده و مابقی به مبلغ 087ر216ر28 میلیون ریال ظرف مدت 8 سال به صورت 16 قسط مساوی 6 ماهه معادل با مبلغ 505ر763ر1 میلیون ریال بابت هر قسط از تاریخ 93/06/27 تا تاریخ 1400/12/27 پرداخت نماید.

در واقع میبینیم که خوارزمی ملزم به پرداخت 350 میلیارد تومان قسط سالانه بابت خرید این بلوک هستش

از طرفی کل پرداختی و تعهد برای پرداخت این معامله از سوی خوارزمی حدود 3000 میلیارد تومان هست که بازار به اشتباه همان 1680 میلیارد تومان را در ذهن خود پرورانده

پس نیروگاه منتظر قائم 2 برابر مپنای عسلویه ظرفیت تولید برق داره ولی 3.5 برابر نیروگاه مپنای عسلویه برای خوارزمی تموم شده
                به نظر تکنولوژی و موقعیت ممتاز عسلویه برتری بیشتری نسبت به نیروگاه منتظر و قایم داره خصوصا از نظر خوراک

برخی میگن نیروگاه کلی زمین تو کرج داره !!!

مگه قراره تغییری کاربری بده که زمینشو به نرخ روز حساب میکنید ؟!!!
                مگه قراره کسب و کارشو به ساخت و ساز تغییر بده ؟!!!

بعضی وقتها آدم چیزایی میشنوه که ....

بگذریم

این بلوک هم اکنون خریداری شده ولی بجز قسمتی که نقدا" پرداخت گردیده مابقی ارزش بلوک در حساب بدهی شرکت نیز تاثیر داشته

در واقع نباید اینطور فکر کرد که این بلوک صرفا" و عینا" جزء دارایی شرکت بوده ، خیر
                معادل بدهی اقساط مانده خوارزمی در بدهیهاش بدهکارتر شده

350 میلیارد تومان هر سال خوارزمی باید بابت این خرید پرداخت کنه یعنی به ازای هر سهم 35 تومان در هر سال ( سرمایه فعلی خوارزمی 1000 میلیارد تومان )

اگر فرض کنیم حاشیه سود 30% در کل این 8 سالی که قراره اقساط پرداخت بشه ثابت بمونه و هرسال 20% به قیمت برق اضافه بشه سود منتظر قائم برای 8 سال آتی به شکل زیر خواهد بود ( به مرور این 30% حاشیه سود اصلاح خواهد شد چون 19% صحیحه نه 30% ولی فعلا" 30% رو فرض کردیم تا به یه جاهایی برسیم ) :

سال اول : 216 میلیارد تومان
                سال دوم : 259 میلیارد تومان
                سال سوم : 311 میلیارد تومان
                سال چهارم : 373 میلیارد تومان
                سال پنجم : 448 میلیارد تومان
                سال ششم : 537 میلیارد تومان
                سال هفتم : 645 میلیارد تومان
                سال هشتم : 774 میلیارد تومان
                -------------------------------------------------
                جمع اعدا فوق میشه 3563 میلیارد تومان

همونطور که بالا اشاره کردم کل پرداختی و تعهدات ایجاد شده برای پرداخت این معامله از سوی خوارزمی حدود 3000 میلیارد تومان هست

در بالا به عدد 3563 میلیارد تومان رسیدیم ( مجموع درآمد طی 8 سال آتی با حاشیه سود 30% )

قیمت تمام شده این نیروگاه برای خوارزمی 3000 میلیارد تومان بوده

با استناد به گفته مدیر عامل خوارزمی و اینکه فرمودن مطالعات کارشناسی انجام شده که بیش از 80% اقساط در سالهای آینده از محل سود نیروگاه انجام خواهد شد و از اونجایی که اقساط باقی مانده 087ر216ر28 میلیون ریال هست میتونیم نتیجه بگیریم:

2820 میلیارد تومان * 80% = 2256 میلیارد تومان

ولی ما در بالا به عدد 3563 میلیارد تومان رسیدیم !!!!

این یعنی سود واقعی شرکت در حدود 63.3% میزانیست که در بالا محاسبه کردیم نه بیشتر !!!

دوستان خیلی خیلی توجه کنند:

ما در اینجا با سه نتیجه میرسیم:

- یا میزان تولید و فروش نیروگاه کمتر از 1623 مگاوات محاسباتی ماست
                - یا حاشیه سود شرکت کمتر خواهد بود
                - یا هر دو

از اونجایی که نیاز به انرژی برقی در تهران بالاست و از آنجایی که نیروگاه با توان کامل کار میکنه نتیجه میگیریم حاشیه سود محاسباتی ما 63.3% حاشیه سودیست که در بالا فرض کردم لذا :

30% * 0.633 = 19 %

حاشیه سود واقعی نیروگاه منتظر قائم : 19% میباشد !!!!

و از اونجایی که درآمد شرکت 720 میلیارد تومان بدست آمد با حاشیه سود 19% به سود خالص 137 میلیارد تومان در سال میرسیم

حاشیه سود عسلویه مبنا 36 % و حاشیه سود منتظر قائم حدود 19% میباشد

حالا ممکنه برخی از گفته های مدیر عامل برداشت کرده باشند که منظور از اقساط صرفا" بهره سالانست و یا مشابه این تفسیرات که اگر همچین چیزی درست باشه یعنی حاشیه سود نیروگاه بسیار بسیار کمتر خواهد شد !!!

(مخالفان این تحلیل متن گفته های مدیر عامل رو دقیقا مطالعه کنند و بعد موضع بگیرند )

پس دقت کنید

در گفته های مدیرعامل محترم به صراحت ذکر شده که در شرایط کنونی نیمی از اقساط رو میتونیم از سود شرکت پرداخت کنیم
                که میبینیم تا حد زیادی با محاسبات فوق سازگاری داره

خب حالا تصویر زیر که بر اساس گفته های مدیر عامل خوارزمیست توجه کنید :

بنابراین با مفروضات و شواهد و گفته های مدیر عامل و صورتهای مالی و پیش بینی های شرکت عسلویه مپنا ، خیلی مسائل روشن شد

خوب حالا از زاویه دیگه به قیمت گذاری خوارزمی نگاهی داشته باشیم :

روش اول برای قیمت گذاری خوارزمی :

بر اساس پرتفوی منتهی به 93/04/31 خوارزمی:

1400 میلیارد تومان پرتفوی بورسی
                380 میلیارد تومان پرتفوی غیر بورسی
                50 میلیارد تومان هم بدهی بلند مدت ( بر اساس آخرین صورتهای مالی موجود )

دو شرکت بزرگ خارج بورسیش:

1- نیروگاه قائم ( زیر مجموعه شرکت توسعه برق و انرژی سپهر )
                2- توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی

سرمایه گذاری خارج بورسیشو به روزتر میکنیم و با سرمایه گذاری داخل بورس که به روز هست جمع میکنیم

ظرفیت نیروگاه منتظر قائم = 1623 مگاوات ساعت
                سود تحلیلی نیروگاه با توجه به محاسبات و مفروضات و شواهد موجود = 137 میلیارد تومان

ظرفیت نیروگاه عسلویه مپنا = 830 مگاوات ساعت
                سود سال 93 = 126 میلیارد تومان

بنابراین میبینیم که نیروگاه قائم با اینکه 96% بیشتر از ظرفیت نیروگاه عسلویه مپنا تولید داره ولی به علت پایین بودن راندمان و حاشیه سودش صرفا" مختصری از شرکت عسلویه مپنا سود بیشتری میتونه محقق کنه

برای اینکه قیمت معقولی رو نیروگاه بزاریم ارزش بازار عسلویه مپنا رو در 1.5 ضرب میکنیم

870 * 1.5 = 1300 میلیارد تومان ارزش تحلیلی نیروگاه منتظر قائم

حال چون تا اینجای کار صرفا" 10% مبلغ قرار داد پرداخت شده ما 130 میلیارد تومان به ارزش دارایی های شرکت اضافه میکنیم

( مستحضر هستید که سرمایه گذاری خوارزمی طی سه مرحله تا تاریخ 93/02/31 مجموعاً مبلغ 648ر704ر1 میلیون ریال به صورت نقد به بانک صادرات پرداخت نموده ولی از اونجایی که ارزش تحلیلی این نیروگاه بر اساس شواهد موجود کمتر از قد و قواره شرکت هست من صرفا 130 میلیارد تومان به دارایی های شرکت خوارزمی اضافه میکنم نه 170 میلیارد هر چند اختلاف این دو عدد صرفا" 4 تومان به ازای هر سهم هست )

چون هشت سال اقساط داریم بنابراین :
                90% باقی مانده تقسیم بر 8 سال آتی = 11.25%
                یعنی هر سال میاییم ارزش نیروگاه رو مجدد برسی و تجدید ارزیابی تا آن سال و 11.25 % بابت پرداخت جدید به دارایی قبلی اضافه میکنیم

به عنوان مثال :
                اگر فرض کنیم ارزش نیروگاه ثابت بمونه 1300 * 11.25% = 146.25 میلیارد
                146.25 + 130 ( میلیارد دارایی سال اول ) =276.25 میلیارد در سال دوم دارایی حساب میکنیم

2- توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی :

بر اساس آخرین پرتفوی منتشره این شرکت کمتر از 260 میلیارد تومان سهام داره ولی از اونجایی که در پرتفوی سرمایه گذاری خوارزمی قیمت تمام شده این شرکت 103 میلیارد تومان هست 157 میلیارد تومان به پرتفوی غیر بورسی سرمایه گذاری خوارزمی اضافه میکنم

لذا سرجمع : 130 + 157 =
                287 میلیارد تومان از ناحیه این دو شرکت به پرتفوی خارج بورسیش اضافه میشه

در پایان خواهیم داشت:

287 میلیارد دارایی اضافه شده + 380 میلیارد پرتفوی غیر بورسی + میلیارد 1400 پرتفوی بورسی =2067 میلیارد تومان

2067 میلیارد - 50 میلیارد بدهی شرکت = 2017 میلیارد تومان

یعنی سهمی 202 تومان

با توجه به این که شرکتهای سرمایه گذاری هم گروه حاضر در بورس با 70% ناو خود در حال معامله هستند ( حتی کمتر ) لذا خواهیم داشت :

202 * 70% = 141 تومان

ملاحظه میفرمایید که حتی با اینکه دارایی های خارج بورسی این شرکت به روز شد باز هم افزایش قابل توجه ایی در قیمت نهایی رخ نداد

توجه خیلی مهم :
                پرتفوی سرمایه گذاری خوارزمی در 40 روز اخیر افت داشته که میبایستی از مبلغ فوق کم کنیم ، که این اختلاف رو میگذاریم به حساب خطاهای احتمالی در محاسبه ارزش دارایهای غیر بورسی شرکت و محاسبات عددی

روش دوم برای قیمت گذاری خوارزمی :

سود خالص شرکت در سال مالی 93/03/31 : 313 میلیارد تومان میباشد که از این مبلغ 235 میلیارد تومان عملیاتی و الباقی غیر عملیاتیست

یعنی سهمی 23.5 تومان عملیاتی و 7.8 تومان غیر عملیاتی

اگر پی به ائی 4 تا 5 را برای این شرکت در نظر بگیریم خواهیم داشت:

23.5 * 4 = 94 + 7.8 = 102 تومان
                23.5 * 5 = 117.5 + 7.8 = 125.3 تومان

( سود غیر عملیاتی را با ضریب 1 باید در نظر گرفت چون تکرار ناپذیره ، اگر غیر این حساب کنید اشتباهه )

بیشتر شرکتها سود غیر عملیاتی رو تقسیم نمیکنند

از اونجایی که سود تضمین شده بانکها در حال حاضر فراتر از 20% میباشد ، مناسب نیست به سهمی که سود خالصش به صورت عملیاتی و غیر عملیاتی 31.4 تومان هست پی به ائی بیشتر از چهار بدیم

در هر دو روش فوق دیدیم که قیمت سرمایه گذاری خوارزم بین 120 تا 140 میتونه نوسان داشته باشه
                به نظر میرسه بعد از مجمع قیمت سهم با سرمایه فعلی در محدوده 120 تومان در نوسان باشه

- لطفا محاسبات فوق را کنترل کنید ، به علت زیاد بودن اعداد ممکنه در محاسبات خطا رخ داده باشه
                - این مطالب نظر شخصی بوده و توصیه اکید میکنم خودتون مطالعه ، تحقیق و بررسی کنید

موفق باشید
                توپولی

نظر

• زندگی ما آدم ها حکایت یخ فروشی است که از او پرسیدند فروختی ؟

گفت : نخریدند، ولی تمام شد

با نام پروردگار عالم

با سلام
                  درود بر شما

دو شب پیش مطلبی نوشتم درباره سرمایه گذاری خوارزمی
                  ظاهرا" به مزاج یکسری خوش نیومده !

چراشو از خودشون بپرسید
                  شاید سهامدارش بودن یا شاید ....

به هر حال هرچی بود و نبود تو تالارها و سایتهای مختلف بازتاب جالبی داشت

چه موضع گیریهای سفت و سختی گرفتن !!!
                  طوری برخود می کنند که گویی من باعث این ریزش شدم !!!
                  من مانع رشد سهم میشه
                  من یه تحلیل میزنم و شمارو به تامل وامیدارم

حالا بسته به نوع تحلیل و نفوذ تحلیل در خواننده تاثیرش در بازار مشخص میشه

البته تاثیر یک تحلیل منطقی و قوی بیشتر در بلند مدت خواهد بود

اگر شخصی مخالفتی داره با تحلیل جواب بده و تحلیل بنده رو نقد کنه نه با زبان تلخ
                  خواننده یا قبول میکنه یا خیر

اگر انتقاد دارید تخریب نکنید با تحلیل جواب بدید اگر ابهامی باشه من هم با تحلیل رفع ابهام خواهم کرد

امشب تصمیم دارم این موضوع و قیمت گذاری نیروگاه قائم و تاثیرش بر روی سود خوارزمی و آیندش بازتر کنم و ریزتر واردش بشم

ظرفیت این نیروگاه 1623 مگاوات ساعته

درآمد نیروگاه :

با فرض اینکه این نیرگاه با ظرفیت کامل کار کنه و کل برق تولیدشو بفروشه درآمدشو حساب میکنیم

(
                  لازم به توضیح هست که طبق روال معمول نیروگاهها دو نوع درآمد دارند ، درآمد ظرفیت و درآمد انرژی که میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر به پست قبلی مراجعه کنید )

درآمد ظرفیت شامل 90% کل ظرفیت قابل تولید هست که دولت تضمین به خرید کرده

درآمد انرژی مربوط به اون 10% هست که تضمین نشده ولی در صورت خرید دولت محاسبه میشه در واقع این 10% تضمینی برای خرید از سوی شبکه توزیع نداره و در اوج مصرف عمدتا از نیروگاهها خریداری میشه که در بیشتر موارد هم این اتفاق صورت میگیره

بنابراین ما فرض میگیریم دولت یا شبکه توزیع 100% برق تولید شده توسط نیروگاه منتظر قائم رو که با توان اسمی و کامل تولید خواهد کرد خریداری کنه

نرخی که دولت برق رو از نیروگاهها می خره در سال جاری
                  506.2 هست
                  ( در تحلیل برخی دیدم مینویسن 520.6 ریال که دقت کنید این اشتباهه )

فرمول محاسبه فروش نیروگاهها :

نرخ فروش * تعداد ساعت سال * مگاوات ظرفیت شرکت = درآمد نیروگاه

لذا خواهیم داشت:

506.2 * ( 24 * 365 ) * 1623 = 720 میلیارد تومان

حاشیه سود شرکت :

از اونجایی که دسترسی به انواع هزینه ها و کسورات این شرکت نداشتم به صورتهای مالی برق عسلویه مپنا استناد کردم

حاشیه سود خالص شرکت برق عسلویه مپنا 36% میباشد

این شرکت به دلیل حمایت سهامدار عمده ( مپنا ) و تشکیلات خاص خودش هزینه های اداری و تشکیلاتی بسیار ناچیزی داره
                  همچنین عسلویه مپنا به دلیل نوسازتر بودن یکسری هزینه هایی کمتر و راندمان بالاتری داره

در کل به نظر نمیرسه که نیروگاه منتظر قائم بتونه حاشیه سودی بهتر از مپنای عسلویه داشته باشه و من 30% حاشیه رو برای این شرکت فرض و لحاظ کردم تا در پایان این 30% رو تصحیح کنیم

لذا سود خالص شرکت :

720 میلیارد تومان * 30% = 216 میلیارد تومان

هر چند مجدد عرض میکنم که به دلیل موجود نبودن صورتهای مالی نیروگاه قائم کلیه این اعداد و ارقام مفروض میباشد

( توجه بفرمایید که در محاسبات برخی دیدم حاشیه سود رو 63% لحاظ کردن که خیلی جالب و عجیبه احتمالا این افراد برای حاشیه سازی اعداد رو جابجا مینویسن به جای حاشیه سود 36% نوشتن 63% !!! یا به جای نرخ برق 506.2 ریال نوشتن 520.6 ریال دوستان خیلی دقت کنید برخی دارن سودهای توهمی به خورد خواننده میدن !!!)

برای اثبات گفتهای بالا به تصویر زیر دقت کنید :

پیش بینی درآمد هر سهم عسلویه مپنا

بر اساس تصویر بالا میبینیم که محاسبات انجام شده در چارچوب اطمینان نسبی بوده ، البته تا اینجا به مرور خواهید دید که این حاشیه سود نیروگاه قائم خیلی کمتر از محاسبات و مفروضات بالاست

حالا یه مقایسه ایی کنیم بین این دو شرکت ، یعنی عسلویه مپنا و منتظر قائم :

نیروگاه مپنای عسلویه:

ظرفیت : 830 مگاوات ساعت
                  سود خالص پیش بینی شده برای سال 93 : 126 میلیارد تومان

نیروگاه منتظر قائم :

ظرفیت 1623 مگاوات ساعت
                  سود خالص تحلیلی برای سال 93 ( تا اینجا که در زیر و در ادامه تصحیح خواهد شد ) : 216 میلیارد تومان

شرایط این معامله به شکل زیر بوده :

سرمایه گذاری خوارزمی متعهد شده است که طی سه مرحله تا تاریخ 93/02/31 مجموعاً مبلغ 648ر704ر1 میلیون ریال به صورت نقد به بانک صادرات پرداخت نموده و مابقی به مبلغ 087ر216ر28 میلیون ریال ظرف مدت 8 سال به صورت 16 قسط مساوی 6 ماهه معادل با مبلغ 505ر763ر1 میلیون ریال بابت هر قسط از تاریخ 93/06/27 تا تاریخ 1400/12/27 پرداخت نماید.

در واقع میبینیم که خوارزمی ملزم به پرداخت 350 میلیارد تومان قسط سالانه بابت خرید این بلوک هستش

از طرفی کل پرداختی و تعهد برای پرداخت این معامله از سوی خوارزمی حدود 3000 میلیارد تومان هست که بازار به اشتباه همان 1680 میلیارد تومان را در ذهن خود پرورانده

پس نیروگاه منتظر قائم 2 برابر مپنای عسلویه ظرفیت تولید برق داره ولی 3.5 برابر نیروگاه مپنای عسلویه برای خوارزمی تموم شده
                  به نظر تکنولوژی و موقعیت ممتاز عسلویه برتری بیشتری نسبت به نیروگاه منتظر و قایم داره خصوصا از نظر خوراک

برخی میگن نیروگاه کلی زمین تو کرج داره !!!

مگه قراره تغییری کاربری بده که زمینشو به نرخ روز حساب میکنید ؟!!!
                  مگه قراره کسب و کارشو به ساخت و ساز تغییر بده ؟!!!

بعضی وقتها آدم چیزایی میشنوه که ....

بگذریم

این بلوک هم اکنون خریداری شده ولی بجز قسمتی که نقدا" پرداخت گردیده مابقی ارزش بلوک در حساب بدهی شرکت نیز تاثیر داشته

در واقع نباید اینطور فکر کرد که این بلوک صرفا" و عینا" جزء دارایی شرکت بوده ، خیر
                  معادل بدهی اقساط مانده خوارزمی در بدهیهاش بدهکارتر شده

350 میلیارد تومان هر سال خوارزمی باید بابت این خرید پرداخت کنه یعنی به ازای هر سهم 35 تومان در هر سال ( سرمایه فعلی خوارزمی 1000 میلیارد تومان )

اگر فرض کنیم حاشیه سود 30% در کل این 8 سالی که قراره اقساط پرداخت بشه ثابت بمونه و هرسال 20% به قیمت برق اضافه بشه سود منتظر قائم برای 8 سال آتی به شکل زیر خواهد بود ( به مرور این 30% حاشیه سود اصلاح خواهد شد چون 19% صحیحه نه 30% ولی فعلا" 30% رو فرض کردیم تا به یه جاهایی برسیم ) :

سال اول : 216 میلیارد تومان
                  سال دوم : 259 میلیارد تومان
                  سال سوم : 311 میلیارد تومان
                  سال چهارم : 373 میلیارد تومان
                  سال پنجم : 448 میلیارد تومان
                  سال ششم : 537 میلیارد تومان
                  سال هفتم : 645 میلیارد تومان
                  سال هشتم : 774 میلیارد تومان
                  -------------------------------------------------
                  جمع اعدا فوق میشه 3563 میلیارد تومان

همونطور که بالا اشاره کردم کل پرداختی و تعهدات ایجاد شده برای پرداخت این معامله از سوی خوارزمی حدود 3000 میلیارد تومان هست

در بالا به عدد 3563 میلیارد تومان رسیدیم ( مجموع درآمد طی 8 سال آتی با حاشیه سود 30% )

قیمت تمام شده این نیروگاه برای خوارزمی 3000 میلیارد تومان بوده

با استناد به گفته مدیر عامل خوارزمی و اینکه فرمودن مطالعات کارشناسی انجام شده که بیش از 80% اقساط در سالهای آینده از محل سود نیروگاه انجام خواهد شد و از اونجایی که اقساط باقی مانده 087ر216ر28 میلیون ریال هست میتونیم نتیجه بگیریم:

2820 میلیارد تومان * 80% = 2256 میلیارد تومان

ولی ما در بالا به عدد 3563 میلیارد تومان رسیدیم !!!!

این یعنی سود واقعی شرکت در حدود 63.3% میزانیست که در بالا محاسبه کردیم نه بیشتر !!!

دوستان خیلی خیلی توجه کنند:

ما در اینجا با سه نتیجه میرسیم:

- یا میزان تولید و فروش نیروگاه کمتر از 1623 مگاوات محاسباتی ماست
                  - یا حاشیه سود شرکت کمتر خواهد بود
                  - یا هر دو

از اونجایی که نیاز به انرژی برقی در تهران بالاست و از آنجایی که نیروگاه با توان کامل کار میکنه نتیجه میگیریم حاشیه سود محاسباتی ما 63.3% حاشیه سودیست که در بالا فرض کردم لذا :

30% * 0.633 = 19 %

حاشیه سود واقعی نیروگاه منتظر قائم : 19% میباشد !!!!

و از اونجایی که درآمد شرکت 720 میلیارد تومان بدست آمد با حاشیه سود 19% به سود خالص 137 میلیارد تومان در سال میرسیم

حاشیه سود عسلویه مبنا 36 % و حاشیه سود منتظر قائم حدود 19% میباشد

حالا ممکنه برخی از گفته های مدیر عامل برداشت کرده باشند که منظور از اقساط صرفا" بهره سالانست و یا مشابه این تفسیرات که اگر همچین چیزی درست باشه یعنی حاشیه سود نیروگاه بسیار بسیار کمتر خواهد شد !!!

(مخالفان این تحلیل متن گفته های مدیر عامل رو دقیقا مطالعه کنند و بعد موضع بگیرند )

پس دقت کنید

در گفته های مدیرعامل محترم به صراحت ذکر شده که در شرایط کنونی نیمی از اقساط رو میتونیم از سود شرکت پرداخت کنیم
                  که میبینیم تا حد زیادی با محاسبات فوق سازگاری داره

خب حالا تصویر زیر که بر اساس گفته های مدیر عامل خوارزمیست توجه کنید :

بنابراین با مفروضات و شواهد و گفته های مدیر عامل و صورتهای مالی و پیش بینی های شرکت عسلویه مپنا ، خیلی مسائل روشن شد

خوب حالا از زاویه دیگه به قیمت گذاری خوارزمی نگاهی داشته باشیم :

روش اول برای قیمت گذاری خوارزمی :

بر اساس پرتفوی منتهی به 93/04/31 خوارزمی:

1400 میلیارد تومان پرتفوی بورسی
                  380 میلیارد تومان پرتفوی غیر بورسی
                  50 میلیارد تومان هم بدهی بلند مدت ( بر اساس آخرین صورتهای مالی موجود )

دو شرکت بزرگ خارج بورسیش:

2- توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی

سرمایه گذاری خارج بورسیشو به روزتر میکنیم و با سرمایه گذاری داخل بورس که به روز هست جمع میکنیم

ظرفیت نیروگاه = 1623 مگاوات ساعت
                  سود تحلیلی نیروگاه با توجه به محاسبات و مفروضات و شواهد موجود = 137 میلیارد تومان

ظرفیت نیروگاه عسلویه مپنا = 830 مگاوات ساعت
                  سود سال 93 = 126 میلیارد تومان
                  ارزش بازار در تاریخ 93/5/13 : 870 میلیارد تومان

بنابراین میبینیم که نیروگاه قائم با اینکه 96% بیشتر از ظرفیت نیروگاه عسلویه مپنا تولید داره ولی به علت پایین بودن راندمان و حاشیه سودش صرفا" مختصری از شرکت عسلویه مپنا سود بیشتری میتونه محقق کنه

برای اینکه قیمت معقولی رو نیروگاه بزاریم ارزش بازار عسلویه مپنا رو در 1.5 ضرب میکنیم

870 * 1.5 = 1300 میلیارد تومان ارزش تحلیلی نیروگاه منتظر قائم

حال چون تا اینجای کار صرفا" 10% مبلغ قرار داد پرداخت شده ما 130 میلیارد تومان به ارزش دارایی های شرکت اضافه میکنیم

( مستحضر هستید که سرمایه گذاری خوارزمی طی سه مرحله تا تاریخ 93/02/31 مجموعاً مبلغ 648ر704ر1 میلیون ریال به صورت نقد به بانک صادرات پرداخت نموده ولی از اونجایی که ارزش تحلیلی این نیروگاه بر اساس شواهد موجود کمتر از قد و قواره شرکت هست من صرفا 130 میلیارد تومان به دارایی های شرکت خوارزمی اضافه میکنم نه 170 میلیارد هر چند اختلاف این دو عدد صرفا" 4 تومان به ازای هر سهم هست )

چون هشت سال اقساط داريم بنابراين :

90% باقي مانده تقسيم بر 8 سال آتي = 11.25%
                  يعني هر سال مياييم ارزش نيروگاه رو مجدد برسي و تجديد ارزيابي تا آن سال و 11.25 % بابت پرداخت جديد به دارايي قبلي اضافه ميکنيم

به عنوان مثال :
                  اگر فرض کنيم ارزش نيروگاه ثابت بمونه 1300 * 11.25% = 146.25 ميليارد
                  146.25 + 130 ( ميليارد دارايي سال اول ) =276.25 ميليارد در سال دوم دارايي حساب ميکنيم

2- توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی :

بر اساس آخرین پرتفوی منتشره این شرکت کمتر از 260 میلیارد تومان سهام داره ولی از اونجایی که در پرتفوی سرمایه گذاری خوارزمی قیمت تمام شده این شرکت 103 میلیارد تومان هست 157 میلیارد تومان به پرتفوی غیر بورسی سرمایه گذاری خوارزمی اضافه میکنم

لذا سرجمع : 130 + 157 =
                  287 میلیارد تومان از ناحیه این دو شرکت به پرتفوی خارج بورسیش اضافه میشه

در پایان خواهیم داشت:

287 میلیارد دارایی اضافه شده + 380 میلیارد پرتفوی غیر بورسی + میلیارد 1400 پرتفوی بورسی =2067 میلیارد تومان

2067 میلیارد - 50 میلیارد بدهی شرکت = 2017 میلیارد تومان

یعنی سهمی 202 تومان

با توجه به این که شرکتهای سرمایه گذاری هم گروه حاضر در بورس با 70% ناو خود در حال معامله هستند ( حتی کمتر ) لذا خواهیم داشت :

202 * 70% = 141 تومان

ملاحظه میفرمایید که حتی با اینکه دارایی های خارج بورسی این شرکت به روز شد باز هم افزایش قابل توجه ایی در قیمت نهایی رخ نداد

توجه خیلی مهم :
                  پرتفوی سرمایه گذاری خوارزمی در 40 روز اخیر افت داشته که میبایستی از مبلغ فوق کم کنیم ، که این اختلاف رو میگذاریم به حساب خطاهای احتمالی در محاسبه ارزش دارایهای غیر بورسی شرکت و محاسبات عددی

روش دوم برای قیمت گذاری خوارزمی :

سود خالص شرکت در سال مالی 93/03/31 : 313 میلیارد تومان میباشد که از این مبلغ 235 میلیارد تومان عملیاتی و الباقی غیر عملیاتیست

یعنی سهمی 23.5 تومان عملیاتی و 7.8 تومان غیر عملیاتی

اگر پی به ائی 4 تا 5 را برای این شرکت در نظر بگیریم خواهیم داشت:

23.5 * 4 = 94 + 7.8 = 102 تومان
                  23.5 * 5 = 117.5 + 7.8 = 125.3 تومان

( سود غیر عملیاتی را با ضریب 1 باید در نظر گرفت چون تکرار ناپذیره ، اگر غیر این حساب کنید اشتباهه )

بیشتر شرکتها سود غیر عملیاتی رو تقسیم نمیکنند

از اونجایی که سود تضمین شده بانکها در حال حاضر فراتر از 20% میباشد ، مناسب نیست به سهمی که سود خالصش به صورت عملیاتی و غیر عملیاتی 31.4 تومان هست پی به ائی بیشتر از چهار بدیم

در هر دو روش فوق دیدیم که قیمت سرمایه گذاری خوارزم بین 120 تا 140 میتونه نوسان داشته باشه
                  به نظر میرسه بعد از مجمع قیمت سهم با سرمایه فعلی در محدوده 120 تومان در نوسان باشه

- لطفا محاسبات فوق را کنترل کنید ، به علت زیاد بودن اعداد ممکنه در محاسبات خطا رخ داده باشه
                  - این مطالب نظر شخصی بوده و توصیه اکید میکنم خودتون مطالعه ، تحقیق و بررسی کنید

موفق باشید
                  توپولی

نظر

• ومعادن-هفتگی

ومعادن-روزانه

هر که مقصود خود از غیر خدا می طلبد / چو گدایست که حاجت ز گدا می طلبد

نظر

• تکسرام

احتمال رشد 70-60 درصدی طی 2 ماه آینده...

A Brilliant Mind Cannot Work Succesfully With a Weak Body.______William.D.GANN

نظر

• معادن روی ایران

کوتاه مدتی

نظر

• معادن روی ایران

میان مدتی

نظر

• پارس سوئیچ

ان شا الله اول زمستون میرم سراغ این سهم...!

نظر

• صادرات-هفتگی

هر که مقصود خود از غیر خدا می طلبد / چو گدایست که حاجت ز گدا می طلبد

نظر

• وخارزم ١٣٨ تومن ميرزه براي خريد اگه بالاتر بخريم چيز زيادي براي سود كردن نميمونه
                                وقتي حقش رو ٤٠ ميدادن ميتونستين بخرين شايد هم يك نزول بتونه دوباره به ١٤٠ برسونش

Sent from my iPad using Tapatalk

نظر

پردازش ...
                                X